Anasayfa / ATP / Wimbledon’da Finalleri Kaç Kişi İzledi?
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

Wimbledon’da Finalleri Kaç Kişi İzledi?

Wimbledon Erkekler finali mücadelesini İngiltere’de 11,3 Milyon kişi takip ederken; Kadınlar Finali ise 4,5 Milyon kişi tarafından izlendi.

2023 Wimbledon erkekler finali, Carlos Alcaraz’ın Novak Djokovic’i yaklaşık beş saat süren müthiş bir maç sonucunda yenerek şampiyon olduğu eşsiz bir karşılaşma oldu.

Alcaraz, Novak Djokovic’i 1-6, 7-6, 6-1, 3-6 ve 6-4’lük setlerle dört saat 43 dakika süren bir mücadele sonunda mağlup ederek ikinci Grand Slam şampiyonluğunu ve ilk Wimbledon zaferini elde etti. Bu zafer, aynı zamanda İspanyol raketin dünya 1 numarası statüsünü de pekiştirdi ve sezon sonu ATP Finalleri’ne Turin’de katılacak ilk oyuncu olmaya hak kazandı.

BBC tarafından doğrulanan izleyici sayısına göre, Alcaraz’ın etkileyici başarısı, BBC One kanalında 11,3 milyon izleyici ile zirve yaptı. Erişilen bu rakam 2019 finalinde Roger Federer ve Novak Djokovic’in karşılaştığı maçı izleyen 9,6 milyon izleyiciyi de geride bıraktı.

Pazar günkü final, Andy Murray’in 2016’da Milos Raonic’i mağlup ettiği maçın ardından İngiltere’de en çok izlenen ikinci Wimbledon finali oldu ve tam 13,3 milyon TV izleyicisi çekti. 2023 erkekler finali ayrıca BBC’nin iki yayın platformu olan BBC iPlayer ve BBC Sport Online’da da toplamda 4,1 milyon kez izlendi.

2023 yılındaki dijital izlenme rakamları da bu anlamda yeni bir rekor kırdı. İngiltere’de Wimbledon 2023, iki hafta boyunca toplam 54,3 milyon kez izlendi. İki hafta boyunca TV izleyicisi sayısı ise 25,6 milyon kişi olarak açıklandı.

Ancak İngiltere’deki TV izleyicisi rekoru, Murray ve Djokovic arasındaki 2013 tarihli finale ait. Bu finali İngiltere’de 17 milyon kişi izledi.

Marketa Vondrousova ve Ons Jabeur’un yer aldığı kadınlar finali ise, BBC One kanalında 4,5 milyon kişilik rekor bir izleyici kitlesiyle gerçekleşti. Bu, geçen yılın izleyici sayısına kıyasla 1,4 milyonluk bir artışı da beraberinde getirdi. Elena Rybakina’nın Jabeur’u yenerek şampiyon olduğu finali izleyenlerin sayısına göre de ciddi bir artış yaşandı.

Vondrousova, Tunuslu rakibini mağlup ederek seribaşı olmayan Wimbledon kadınlar şampiyonu oldu. Maç ayrıca 1,3 milyon kez izlendi ve geçen yılın sayısına kıyasla yüzde 85’lik bir artışı beraberinde getirdi.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.