Anasayfa / Grand Slam / Wimbledon Tenis Turnuvası

Wimbledon Tenis Turnuvası

Wimbledon Tenis Turnuvası
Wimbledon Tenis Turnuvası

Wimbledon Tenis Turnuvası, tenis sporunun en eski, en köklü turnuvası olarak da bilinir. Wimbledon 1877 yılından bu tarihe All England Lawn Tennis ve Croquet Club tarafından düzenlenmektedir.

Çim kortta oynanan tek grand slam turnuvasıdır. Wimbledon, Avustralya Açık,Fransa Açık (Roland Garros) ve Amerika Açık ile beraber 4 büyük Grand Slam tenis turnuvalarından bir tanesidir. Londra’da haziran ayının son haftası başlar ve iki hafta sürer. Turnuva başladığında ilk pazar günü geleneksel olarak görüldüğü için bugün maç yapılmaz. Wimbledon Turnuvasında diğer turnuvalardan farklı olarak yazılı olmayan bazı kurallar vardır. Örnek olarak tenisçilerin beyaz kıyafet giyinme zorunluluğu, korta giriş çıkış protokolü gibi.

Wimbledon Ne Zaman Başlar?

Wimbledon Ne Zaman Başlar?
Wimbledon Ne Zaman Başlar?

Her yıl 20 ile 26 Haziran arasına rastlayan pazartesi günü başlar. Ağustos ayındaki ilk pazartesiden altı hafta önce ve erkek oyuncular için Wimbledon’a ısınma turnuvası olarak nitelendirilen Quenn’s Club Şampiyonasından iki hafta sonra başlar. Aynı anda yapılan bir başka önemli ısınma turnuvası da Halle (Saale)‘daki Gerry Weber Açık Tenis Turnuvası‘dır. Wimbledon genellikle iki hafta sürer, ana kategorideki karşılaşmalar bu iki haftaya yayılır. Ama junior klasmanı ve özel maçlar genellikle ikinci hafta yapılır. Geleneksel olarak Middle Sunday (Ortadaki Pazar günü) karşılaşma yapılmaz ve dinlenmeye ayrılır. Yine de yağmur nedeniyle Turnuva tarihinde üç kere Middle Sunday günü karşılaşma yapılmıştır: 1991, 1997, ve 2004’te. Her üçünde de Wimbledon’da numarasız ve ucuz biletlerin satıldığı “Halk Günü” düzenlenmiştir.

Wimbledon Tenis Turnuvasının Tarihi

İlk defa 1868 yılında Worple Road, Wimbledon, Londra yakınlarındaki bir sahada All England Lawn Tennis and Croquet Club’ünün kontrolünde oynanmıştır. Turnuvadaki tek klasman Tek Erkekler kategorisiydi. 1884’te All England Club Tek Kadınlar ve Çift Erkekler kategorilerini de ekledi. Çift Kadınlar ve Karışık Çiftler ise 1913’te eklenmiştir. Wimbledon, Church Road yakınlarındaki bugünkü yerine 1922’de taşınmıştır. Diğer Grand Slam turnuvalarında olduğu gibi Wimbledon’da da 1968’deki Açık Tenis Turnuvaları’nın kuruluşuna kadar en üst seviyedeki amatör sporcular yarışıyordu. Turnuvayla gurur duyan İngilizler için Wimbledon uzun zaman ulusal mizah ve üzüntü konusu oldu. Tek Erkeklerde 1936’da Fred Perry ve Tek Kadınlarda 1977’de Virginia Wade’den beri hiçbir İngiliz sporcu turnuvada şampiyonluk kazanamamıştı. Ancak 2013 temmuz ayında yapılan turnuvada Andy Murray’nin tek erkeklerde şampiyonluğu kazanmasıyla 77 yıllık tek erkekler şampiyonluğu özlemi son buldu.

Wimbledon’da Yapılan Karşılaşmalar

Wimbledon’da beş ana kategoride karşılaşma yapılır:

  • Tek Erkekler
  • Tek Kadınlar
  • Çift Erkekler
  • Çift Kadınlar
  • Karışık Çiftle

Wimbledon Son Şampiyonları

Kategori
Şampiyon
İkinci
Skor
2018 Tek
erkekler
Novak
Djokovic
Kevin
Anderson
6–2/6–2/
7–6(7–3)
2018 Tek
kadınlar
Angelique
Kerber
Serena
Williams
6–3/6–3
2018 Çift
erkekler
Mike Bryan 
Jack Sock
Raven Klaasen 
Michael Venus
6–3/6–7(9–7)/
6–3/5–7/7–5

2018 Çift kadınlar


Barbora
Krejčíková 
Kateřina Siniaková
Nicole Melichar 
Květa Peschke
6–4/4–6/6–0

2018 Karışık
çiftler
 


Alexander Peya 
Nicole Melichar
Jamie Murray 
Victoria
Azarenka
7–6(7–1)/6–3/

Hakkında tenistahmin

Bunları da kontrol etmelisin

tenis günün iddaa tahminleri tenistahmin.com

Svajda Evans İddaa Tahmini 06.06.2024

6 Haziran'da Zachary Svajda, Challenger Surbiton turnuvasında Daniel Evans ile karşılaşacak.