Anasayfa / Tenis / Tenis Nedir, Nasıl Oynanır ve Tarihçesi Nedir?

Tenis Nedir, Nasıl Oynanır ve Tarihçesi Nedir?

Bir çoğumuz tenisin sadece zenginler tarafından oynanan bir oyun olduğunu düşünüp uzak dursak da aslında tenis herkes tarafından oynanabilen çok ucuz bir oyundur. Her nasıl futbol, basketbol gibi oyunları her yerde oynayabiliyorsanız tenisi de oynayabiliyorsanız. Tenis nedir, nasıl oynanır ve tarihçesi nedir diye merak ediyorsanız hemen yazımı okumaya başlayın.

Tenis iki yada 4 kişilik oynanan bir top oyunudur. Oyuncular topa raket denen araçla vurur ve tenis oynanılan alana da kort denir. Oyun her zaman servis atışıyla başlar. İlk atıştan sonra topa havadan vurulur. Topu karşı alanın İçine çarptıramayan veya alanın dışına atan bir sayı kaydeder. Oyun set denilen devrelere ayrılmıştır. Her sette oyuncular yer değiştirir.

Tenis’in Tarihi

Tenis ilk defa 1800’li yıllarda İngiltere’de oynanmaya başlamıştır. Fakat köklerinin Orta çağ Fransa’sına dayandığını da söylerler. O dönemlerde elle oynanırmış. Tenis bugünlerde bir olimpiyat oyunu oyunudur. Yazımın başında da belirttiğim gibi her kesim tarafından oynanır.

Tenis Tarihi
Tenis Tarihi

Tenis sözcüğünün kökeni Anglo-Fransızca tenetz – bekle ve yakala – sözcüğüne dayanır. Bu sözcük de aynı anlamdaki Fransız eskica “tenez” sözcüğünden gelir. 14. yüzyılda Fransız şövalyelerin bir topa avuç içi ile vurmak suretiyle oynadığı ve “avuç içi oyunu” olarak bilinen bir oyunda oyuncular birbirlerine tenetz! diye bağırırlardı. Bu nedenle izleyiciler zamanla oyunu bu nida ile özdeşleştirdiler. Wikipedia‘dan bu konuda daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Tenis Kortu Nasıl Olmalı?

Tenis Kortu
Tenis Kortu

Tenis oynayabileceğiniz bir çok yer var aslında. Belirtmek isterim bir çok belediyenin tenis kortları bulunmaktadır ve ücretsiz şekilde bu kortlardan istediğiniz an yararlanabilirsiniz. Teni kortuna girdiğiniz zaman dikdörtgen olması dikkatinizi çekecektir. Ama tam olarak uzunluğunu bilmek istiyorsanız; 23,77m  uzunluğunda, 10,97 m genişliğindedir. Kort 1,07 metre yüksekliğinde iki direğin üzerinden geçen çelik tel veya kordona asılmış ağ (net) ile ortadan ikiye ayrılmıştır. Ağ gergin olmalı ve delikler topun arasından geçmeyecek kadar da sıkı olmalıdır. Eğer fileyle alakalı da detaylı bir açıklama istiyorsan tenis vikipedia sayfasına mutlaka bakın.

Sayfamı takipte kalın ve teniz maçlarının tüyolarını alın.

Hakkında tenistahmin

Bunları da kontrol etmelisin

tenis günün iddaa tahminleri tenistahmin.com

Dellien Gakhov İddaa Tahmini 24.04.2024

Hugo Dellien ve Ivan Gakhov 24 Nisan'da ATP Roma'da karşılaşacak. Bets10, Gakhov lehine 4,5 handikap için 1,72'lik oran belirledi.