Anasayfa / Tenis / Swiatek Zirvede Kaldı
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

Swiatek Zirvede Kaldı

Wimbledon 2023 sonrası güncellenen WTA Sıralamasında Swiatek, Sabalenka’nın önünde Dünya 1 numarası olarak kalmaya devam etti.

Aryna Sabalenka, WTA Sıralaması’nda Iga Swiatek’i 1 numaradan indirmek için büyük bir fırsat elde etti. Bir maç daha kazansaydı yeni dünya 1 numarası olabilirdi fakat bunu başaramadı ve Iga Swiatek, zirvede kalmayı sürdürdü.

Iga Swiatek, geçen yıl Ashleigh Barty’nin emeklilik kararı sonrasında sıralamalarda zirveye çıktı. Birçok kişi, Barty’nin emekliliği nedeniyle Swiatek’in bu noktadan bir miras aldığını düşündü. Bir şekilde gerçekçilik payı olsa da, Polonyalı oyuncu büyük etkinliklerde başarılı bir performans sergiledi. Aynı zamanda rakiplerine karşı üstünlük kurarak da tam 37 maçlık bir galibiyet serisi elde ederek zirveyi hak ettiğini bir kez daha gösterdi.

Barty’nin emekliliğinden bu yana dünya 1 numarası olan Swiatek, yine zirvede kaldı. Zirveye çıktığı günden bu yana çoğu zaman hiçbir rakibi onu tahtından indirmeye yaklaşamadı. Yine de geçen yıla kıyasla pek ideale yakın olmayan performansıyla Aryna Sabalenka, Wimbledon’da bunu yapma şansını elde etti ve Swiatek’i tehdit etmeyi başardı.

Wimbledon yarı finalinde Ons Jabeur karşısında maçı rahatça önde götürmesine rağmen üç setlik bir maç sonunda kaybederek elendi ve rakibinin önüne geçme şansını kaçırdı. Bu yenilgiyle birlikte Sabalenka, Polonyalı rakibinin en az bir hafta daha WTA Sıralaması’nın zirvesinde kalmasını sağladı.

Sabalenka’nın önümüzdeki haftalarda savunması gereken birçok puanı olduğu için muhtemelen Iga Swiatek daha uzun bir süre orada kalacak. Swiatek ise en azından Amerika Açık’a kadar 2000 puanını savunuyor olacak. Fakat bu organizasyona da belli bir zaman var. Dolayısıyla Swiatek’in zirvede kalma süresi birkaç haftayı daha geçecek gibi görünüyor.

Şu anda Iga Swiatek 9315 puanla zirvede yer alıyor. Sabalenka ise 8845 puana sahip ve lider, rakibine kıyasla neredeyse 500 fazla puana sahip durumda. İkisi de son dönemlerin en yakın rekabetinde oldukça ciddi bir çekişme içerisinde ve Aryna Sabalenka için gerçekten de güçlü bir sezon oluyor. Bu bağlamda da yıl sonu ilginç bir şekilde geçecek. Zira 1 numara için yapılan mücadele, geri kalan sezon boyunca konuşulacak bir konu olacak.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.