Anasayfa / Grand Slam / Grand Slam Nedir? – Grand Slam Hakkında Herşey

Grand Slam Nedir? – Grand Slam Hakkında Herşey

Grand Slam duyduğunuz zaman hala daha Grand Slam Nedir diye soruyorsunuz bu yazı tam size göre. Grand Slam hakkında bilmeniz gereken herşey bu yazıda.

Grand Slam Nedir?

Grand Slam Uluslararası Tenis Federasyonu‘nun düzenlediği dört büyük tenis turnuvasından her birine verilen bir isimdir. Major yani önemli veya Slam Turnuvaları olarak da anılan turnuvalar her sezon düzenlenir. “Grand Slam” terimi aynı zamanda bir sezon içinde yapılan bu dört büyük tenis turnuvasının hepsini aynı tenisçinin kazanması durumunu da ifade eder.

***Grand Slam aynı zamanda tenisin 4 mevsimi olarak da bilinir.

1988 yılından itibaren Olimpiyatlarda tenis turnuvaları oynanır. Grand Slam elde etmiş bir tenisçi Olimpiyatlarda da şampiyon olursa “Golden Grand Slam” sahibi olur.Tek erkeklerde en çok Grand Slam kazanan tenisçi 18 şampiyonluğu ile Roger Federer‘dir.

Grand Slam Turnuvaları ve tarihleri;

  1. Avustralya Açık Tenis Turnuvası (Ocak)
  2. Fransa Açık Tenis Turnuvası (Mayıs-Haziran) – Roland Garros
  3. Wimbledon Tenis Turnuvası (Haziran-Temmuz)
  4. Amerika Açık Tenis Turnuvası (Ağustos-Eylül)

Yukarıda belirttiğim tenis turnuvaları özellikle tenisçiler tarafından büyük bir önem taşımaktadır. Bu önemin sebebi kazanacakları ödül ve alacakları puanlardır. Avustralya Açık ve Amerika Açık sert zeminde, Fransa Açık toprak zeminde, Wimbledon ise çim zeminde oynanmaktadır. Oynanılan kortların zeminleri tenisçilerin performansı açısından büyük bir değer taşımaktadır. Bu turnuvalar herkesin izlemesi için açık yapılmaktadır. Bu turnuvalardan en eskisi olan Wimbledon 1877 yılında, Amerika Açık 1881, Fransa Açık 1891 ve Avustralya Açık 1905 yıllarında tenis turnuvası olarak kuruldu.  Grand Slam 5 farklı disiplinle oynanmaktadır. Bunlar tek erkekler ve tek kadınlar; çift erkekler ve çift kadınlar; ve son olarak karışık çiftler. Tek erkeklerde veya tek kadınlarda oynayan tenisçi, çiftlerde de oynayabilmektedir.

Grand Slam Turnuvaları hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı takipte kal. Gözlerinizi kamaştıracak tenis turnuvalarını izlemeye başladığınız andan itibaren büyüleneceksiniz. Unutulmayacak rekabetlere şahit olmak sadece sizin elinizde. Bir sonraki yazıda Avustralya Açık Tenis Turnuvası hakkında bilgi al.

Hakkında tenistahmin

Bunları da kontrol etmelisin

tenis günün iddaa tahminleri tenistahmin.com

Taberner Serafini İddaa Tahmini 23.06.2024

Carlos Taberner ile Marcello Serafini, 23 Haziran'da Challenger Milan turnuvasında karşı karşıya gelecekler.