Anasayfa / Amerika Açık / Amerika Açık Tenis Turnuvası – U.S. Open

Amerika Açık Tenis Turnuvası – U.S. Open

Amerika Açık Tenis Turnuvası - U.S. Open
Amerika Açık Tenis Turnuvası – U.S. Open

Grand Slam turnuvaları olan Avustralya Açık, Fransa Açık (Roland Garros) ve Wimbledon’dan sonra düzenlenen Amerika Açık Tenis Turnuvası, her yıl Ağustos ayında New York Queens’te bulunan USTA Billie Jean King National Tennis Center’inde yapılmaktadır.

Amerika Açık Turnuvasının Özellikleri

Queens’te düzenlenen turnuva, her yıl Ağustos’un son haftası başlar ve tüm Grand Slam’ler gibi 2 hafta sürer. Amerika Açık, tie-break uygulamasının ilk yapıldığı turnuva özelliğini taşımaktadır. Bununla birlikte 1973 yılında yapılan uygulama ile de erkek ve kadın dallarında para ödüllerinin eşitlendiği ilk turnuva olmuştur. 1974 yılına kadar çim kortta yapılan müsabakalar, 1975-1977 arası toprak kortta, 1978 yılından itibaren ise sert kortta yapılmaktadır. 2005 yılına kadar yeşil olan sentetik kortlar, o yıl topun daha iyi görülmesi amacıyla mavi kortlara dönüştürülmüştür.

Turnuva hem bayan sporcuları hem de erkek sporcuları içermektedir. Hemen hemen 16 milyon dolar toplam ödül dağıtılan bu turnuvada tekler şampiyonları 1 milyon dolara yakın ödül almaktadırlar.

Amerika Açık’ın bir diğer özelliği ise tenisçilerin hakem kararlarına itiraz etmesini sağlayan “Şahin Gözü” adlı bilgisayar sisteminin 2006 yılında ilk kez burada kullanılması olmuştur.

Amerika Açık final maçları ile seribaşı mücadelelerinin oynandığı Arthur Ashe kortu ise en yüksek seyirci kapasiteli Grand Slam turnuvası kortu özelliğini taşımaktadır.

Amerika Açık Turnuvasının Tarihi

1881 yılında ilk kez ağustos ayında Rode Adası’ndaki Newport Casino’nun çim kortlarında gerçekleştirildi. Bu turnuvaya o zamanlar sadece ABD Tenis Federasyonu’nun üyesi olan kulüpler katılabiliyordu. İlk olarak tekler ve çiftler kategorilerinde erkekler için düzenlenen turnuva, 1887 yılından itibaren kadınlar için de ilk kez düzenlenmeye başladı. İlk tek kadınlar ulusal tenis şampiyonası ise Philadelphia Kriket Kulübü’nde gerçekleştirildi. 1968 yılında “Açık tenis” dönemine geçilmesiyle birlikte, düzenlenen turnuvaların merkezi, Forest Hills’teki Batı Yakası Tenis Kulübü kortu oldu. 1978 yılında ise Amerika Açık, bugünkü mekanı olan USTA Billie Jean King National Tennis Center’ne taşındı.

Amerika Açık Son Şampiyonları

KategoriŞampiyonİkinciSkor
Tek Erkekler
Finali
Novak
Đoković
Juan Martín del Potro6–3/7–6(7–4)/6–3
Tek Kadınlar
Finali
Naomi OsakaSerena Williams6–2/6–4
Çift Erkekler
Finali
Mike Bryan
Jack Sock
Łukasz Kubot
Marcelo Melo
6–3/6–1
Çift Kadınlar
Finali
Ashleigh Barty
CoCo
Vandeweghe
Tímea Babos
Kristina Mladenovic

3–6/7–6(7–2)/7–6
(8–6)
Karışık Çiftler
Finali
Bethanie
Mattek-Sands
Jamie Murray
Alicja Rosolska
Nikola Mektić
2–6/6–3/[11–9]

Amerika Açık Hakkında Önemli Bilgilerin Özeti

  1. Kadın ve Erkek eşitliğine önem vermiştir. Eşit para dağılımı yapılmaktadır.
  2. Arthur Ashe isimli afro-amerikalı sporcu 1968 yılında Amerika Açık’ı kazanmıştır. Dünyanın en büyük tenis stadyumu olan korta sporcunun adı verilmiştir.
  3. Dünyanın en büyük tenis kortuna sahiptir.
  4. Amerika Açık, final seti de içinde olmak üzere maçın her setinde “Tie Break” oynanan tek Grand Slam’dir.
  5. Hazırlık müsabakaları da dahil olmak üzere Amerika Açık sırasında her sene 75.000’den fazla tenis topu kullanılır.
  6. Amerika Açık Tenis Turnuvası Grand Slam turnuvaları arasında en yüksek para ödülünün kazanıldığı turnuvadır.
  7. Hawk-Eye (Şahin Gözü) teknolojisini uygulayan ilk Grand Slam Amerika Açık Tenis Turnuvasıdır.

Sayfamızı takipte kalın ve tenis hakkında tüm detayları öğrenin.

Hakkında tenistahmin

Bunları da kontrol etmelisin

tenis günün iddaa tahminleri tenistahmin.com

Korda Fokina İddaa Tahmini 09.04.2024

Sebastian Korda ve Alejandro Davidovich Fokina, 9 Nisan’da ATP Monte Carlo’da karşılaşacak. Bets10, Korda 2. Seti kazanır seçimi için 1,92’lik oran belirledi.