Anasayfa / Fransa Açık / Fransa Açık Tenis Turnuvası – Roland Garros

Fransa Açık Tenis Turnuvası – Roland Garros

Fransa Açık Tenis Turnuvası – Roland Garros
Fransa Açık Tenis Turnuvası – Roland Garros

Fransa Açık Tenis Turnuvası bir diğer adıyla da Roland Garros her yıl Mayıs ayında yani güzel bir bahar ayında düzenlenen Grand Slam Turnuvasıdır.

İlk olarak 1891 yılında düzenlenmiştir. Grand Slam turnuvaları olan Avustralya Açık’tan sonra, Amerika Açık ve Wimbledon’dan önce düzenlenmektedir. Toprak (kil) zeminde oynanmaktadır.

Fransa Açık Tenis Turnuvası – Roland Garros Ne zaman?
Fransa Açık Tenis Turnuvası – Roland Garros Ne zaman?

Roland Garros kimdir?

Roland Garros

Roland Garros, Fransızların en ünlü savaş pilotlarından biridir. Fransızlar için büyük bir öneme sahip olan Roland Garros, 1. Dünya Savaşından önce adını duyurmuş ve 1. Dünya savaşı sırasında Almanlara esir düşmüştür. Almanların elinden kaçıp kurtulan Roland Garros tekrar orduya katılmış ve 1918 yılında uçağının düşmesi sonucu 30 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Fransa Açık aynı zamanda toprak kartta oynanan tek Grand Slam turnuvası olma özelliğini taşır. Toprak kortun özelliği nedeniyle topun diğer kort tiplerinden daha yavaş hareket etmesi, turnuvanın uzun maçlar ve uzun rallilerle ün yapmasına neden olmuştur. Toprak kort denilince akla gelen ilk tenis terimi top spin‘dir. Bunun sebebi toprak kortta topun yerden fazla sekiyor olmasının top spin vuruşlarının etkisini arttırmasıdır.

Fransız Açık Tarihi

1891 yılında ilk kez “Fransa Şampiyonası” adıyla ulusal çapta düzenlendi. 1897 yılına kadar yalnızca erkek sporcuların katıldığı turnuvaya 1897 yılından itibaren bayanlar kategorisi de eklendi. 1902’de karışık çiftler, 1907’de ise çift bayanlar karşılaşmaları eklendi.

Fransa Açık Tenis Turnuvası Kortları

Fransa Açık maçları Roland Garros Stadyumu kortlarında oynanmaktadır. Maçlar Philippe Chatrier Kortu, Suzanne Lenglen Kortu ve 1. Kort olmak üzere üç kortta oynanmaktadır. Roland Garros’un ana kortu 14.840 kapasiteli Philippe Chatrier kortudur. Philippe Chatrier (1926 – 2000) sporcu, gazeteci ve yönetici olarak tenisin her kademesinde yer almış, Fransa’da tenisin gelişmesini büyük katkılar sağlamış olan tenis dünyasının önemli isimlerinden biridir. Fransa Açık’ın 2. büyük kortu ise 10.068 kapasiteli Suzanne Lenglen‘dir. Suzanne Lenglen (1899 – 1938) zamanının en büyük tenisçilerinden birisidir. Astımla savaşmasına rağmen sayısız şampiyonluk kazanmış, oyun stili ve tarzıyla insanları kendisini izlemek için sıraya sokmuş tenise değer katmıştır.

Roland Garros Son Şampiyonları


Kategori

Şampiyon

İkinci

Skor
2018 Tek
Erkekler
Rafael NadalDominic Thiem6-4/6-3/6-2
2018 Tek
Kadınlar
Simona Halep Sloane Stephens3-6/6-4/6-1
2018 Çift
Erkekler
 
Pierre-Hugues
Herbert
Nicolas Mahut
Oliver Marach
Mate Pavić
6-2/7-6(7-4)
2018 Çift
Kadınlar
Barbora
Krejčíková
Kateřina
Siniaková
Eri Hozumi
Makoto Ninomiya
6-3/6-3
2018 Karışık
Çiftler
Latisha Chan
Ivan Dodig
Gabriela Dabrowski
Mate Pavić
6-1/6-7(5-7)
[10-8]

Wimbledon Tenis Turnuvası hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı takipte kalın.

Hakkında tenistahmin

Bunları da kontrol etmelisin

tenis günün iddaa tahminleri tenistahmin.com

Rosatello You İddaa Tahmini 13.07.2024

Camilla Rosatello ve Xiaodi You, 13 Temmuz tarihinde WTA Palermo'da karşı karşıya gelecek.