Anasayfa / Avustralya Açık / Avustralya Açık Tenis Turnuvası – Australian Open

Avustralya Açık Tenis Turnuvası – Australian Open

Avustralya Açık Tenis Turnuvası - Australian Open
Avustralya Açık Tenis Turnuvası – Australian Open

Grand Slam Turnuvaların bir tanesi olan Avustralya Açık Tenis Turnuvası her yıl ocak ayında Melbourne Park’ta düzenlenir. Dört mevsim tenis turnuvalarından ilkidir.

1905 yılında ilk kez düzenlenen turnuvayı kronolojik olarak Wimbledon, Fransız Açık (Rolland Garros) ve Amerika Açık Turnuvaları takip etmektedir. Avustralya Açık, plexicushion olarak adlandırılan sert zeminde oynanmaktadır. En önemli kortları Rod Laver Arena ve Hisense Arena‘dır.

Avustralya Açık Tenis Turnuvası Tarihi

1905 yılında Britanya Milletler Topluluğu, Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerikalı tenisçilerle oynandı. Sonrasında ise tüm dünyadan tenisçilerin katılım sağlandı. 1922 yılı ise bayanlar mücadelesinin de başladığı yıl oldu. Margareth Molesworth ile Esna Boyd ile oynadığı finali 6-3 ve 10-8 ‘lik setlerle kazanarak zafere ulaştı. Dünya savaşı yıllarında, 1916-18 ve 1941-45 arasında oynanmayan turnuva, 1969’da açık dönemin başlamasıyla profesyonellere de kapılarını açtı. 1988’de dev bir tenis kompleksi olan Melbourne Park‘ın açılmasıyla turnuvalar Sidney’den Melbourne taşındı.

Kortlar ve Zeminler

Avustralya Açık Tenis Turnuvası 1905’ten itibaren uzun bir süre çim zeminde oynandı. 1987’deki unutulmaz Stefan Edberg-Pat Cash finali çim zeminde oynanan son Avustralya Açık maçı oldu ve 1988’de Melbourne Park’ın açılmasıyla zemin re-bound ace adı verilen sert zemine geçiş yapıldı. 3. zemin değişikliği ise 2008 yılında gerçekleşti. Bu zeminin değişmesine oyuncuların şikayetleri sebep olmuştur. Rebaund zeminin sakatlıklara neden olduğunu belirttiler. Yeni bir sentetik tabakadan oluşan yapay bir zeminle sert zemin değiştirildi. Sert zemin ve çim zemin arasında bir hıza sahip olan bu yapay zemin sert zemin olarak sınıflandırılmadığı için tenis tarihinde ilk kez 4 grand slam turnuvası, 4 farklı zemine yayılmış oldu.

Avustralya Açık Tenis Turnuvası Son Şampiyonları

KategoriŞampiyonİkinciSkor
2019 Tek
Erkekler
Novak Djokovic Rafael Nadal6-3/6-2/
6-3
2019 Tek
Kadınlar
Naomi Osaka Petra Kvitová7-6/5-7/
6-4
2019 Çift
Erkekler
Nicolas Mahut 
 Pierre-Hugues Herbert
Henri Kontinen 
 John Peers
6-4/7-6
2019 Çift
Kadınlar
Samantha Stosur 
 Zhang Shuai
 Tímea Babos 
 Kristina Mladenovic
6-3/6-4
2019 Karışık
Çiftler
Barbora Krejčíková 
 Rajeev Ram
Astra Sharma 
 John-Patrick Smith
7-6/6-1

Fransa Açık Tenis Turnuvası (Roland Garros) hakkında detaylı bilgi almak için sayfamı takipte kalın.

Hakkında tenistahmin

Bunları da kontrol etmelisin

tenis günün iddaa tahminleri tenistahmin.com

Korda Fokina İddaa Tahmini 09.04.2024

Sebastian Korda ve Alejandro Davidovich Fokina, 9 Nisan’da ATP Monte Carlo’da karşılaşacak. Bets10, Korda 2. Seti kazanır seçimi için 1,92’lik oran belirledi.