Anasayfa / Tenis / Swiatek ve Sabalenka 2023 WTA Finals’i Garantiledi

Swiatek ve Sabalenka 2023 WTA Finals’i Garantiledi


Iga Swiatek ve Aryna Sabalenka, 2023 WTA Finalleri için elemeleri geçen diğer oyuncuların önünde yer alıyor.

Yılsonu turnuvası, tenis takvimindeki en prestijli turnuvalardan biri olarak biliniyor. Fakat prestiji uzun bir tarihi geçmişten gelmiyor. Geçmişten ziyade daha çok turnuvanın doğasından kaynaklanır, çünkü sadece en iyi sekiz oyuncu turnuvaya katılma hakkı kazanablir.

Diğer turnuvalarda ise benzer şekilde güçlü bir kadro oluşturacak başka bir  yapı bulunmaz. Çünkü oyuncular dörderli iki gruba ayrılır ve grup aşamasında hepsi diğer oyunculara karşı üç maç yapmak zorundadır.

Her yıl, WTA Yarışı yakından takip edilir, sonrasında ise sezonun ilerleyen aşamalarında hangi oyuncuların elemeleri geçtiği gözlemlenmeye başlanır. Geçen yıl Swiatek, Haziran ayında yerini garantilemiş ve hızla yerini sağlamlaştırmıştı. WTA 1 numarası için senaryo, bu yıl da benzer şekilde oldu.

Swiatek’e en yaklaşan oyuncular 2023 yılında Elena Rybakina ve Sabalenka oldu. Belaruslu raket Avustralya Açık’ı kazanırken, genç Polonyalı ise Roland Garros’ta zafer kazandı ve diğer bazı kupalarda da başarılı bir performans ortaya koydular.

Bu nedenlede, Wimbledon’da yarı finale yükseldiği için Sabalenka, 2023 takviminde toplamda 6455 puan topladı. Öte yandan, Swiatek Sabalenka’ya göre 770 puan daha az topladı ve 5685’te kaldı. Yine de, Polonyalı hâlâ WTA Sıralaması’nda 1 numarada bulunuyor. Fakat Belaruslu oyuncu bir sonraki maçını oynadıktan sonra bu durum değişebilir.

Swiatek Wimbledon’da çeyrek finallerde kaybetti ve en yakın rakibinin kendisini sıralamada geride bırakmasına izin verdi. WTA Finals etkinliğinde geçen yıl Caroline Garcia bu etkinliği sürpriz bir şekilde kazanmıştı. Genç Polonyalı Haziran ayında eleme hakkını kazanırken, Sabalenka listenin yedinci sırasında yer almıştı ve dokuzuncu sıradaki Veronika Kudermetova’nın 175 puan önünde son katılımcı olmuştu.

İlginçtir ki ikisi de geçen yıl kendi grup aşamalarında başarılı oldular ve ardından yarı finallerde karşılaştılar. Sabalenka, o güne kadar baskın bir performans sergileyen Swiatek’i alt etti, ancak finalde Garcia’ya karşı kaybetti.

Şu anda 2023 WTA Yarışı’nda Swiatek ve Sabalenka’nın arkasında, Elena Rybakina 4891 puanla üçüncü, Jessica Pegula 2975 puanla dördüncü, Petra Kvitova 2355 puanla beşinci ve Ons Jabeur 2261 puanla altıncı sırada bulunuyor. Tunuslu Jabeur, hala Wimbledon’da mücadele ediyor.

Roland Garros finalistlerinden Karolina Muchova 2150 puanla yedinci, Coco Gauff ise şu anda 2115 puanla son sıradaki katılımcı konumunda. Fakat Gauff, dokuzuncu sıradaki Belinda Bencic’in sadece 75 puan önünde bulunuyor.

2023 WTA Finals’in Çin’de yapılması planlanıyor ve tarih henüz belirtilmedi, ancak Ekim ayında düzenlenmesi bekleniyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.