Anasayfa / ATP / Stan Wawrinka Şampiyon Oldu

Stan Wawrinka Şampiyon Oldu

Stan Wawrinka, kariyerinde çiftler aşamasında çok fazla başarı elde etmemiş olsa da, Dominic Stricker ile birlikte 2023 İsviçre Açık Tenis Turnuvası’nı kazanarak kariyerine başka bir kupayı daha ekledi.

Wawrinka’nın kariyerindeki en büyük çiftler başarısı, 2008 Yaz Olimpiyatları’nda Roger Federer ile elde ettiği altın madalya olmuştu. Zira bu zafer Wawrinka’nın da kariyeri boyunca en sevdiği anılarından biri haline geldi. Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı tek madalya olmasından ve Roger Federer ile zafere koşmasından dolayı, bu başarıdan sık sık söz eder.

2013 yılında Benoit Paire ile Chennai’de çiftlerde son zaferini kazanan Wawrinka, bu şampiyonluktan beri çiftlerde hiçbir kupa kazanmayı başaramamıştı. Chennai Turnuvası, Wawrinka adına kariyerinde birkaç kez teklerde de kazandığı ve uzun süredir de devam eden bir etkinlik olarak ön plana çıktı. Çiftlerde Wawrinka şu ana kadar toplamda 7 kez finale çıktı ve bu şampiyonluk, onun finallerde kazandığı üçüncü kupa oldu.

Gstaad’ta partneri Dominic Stricker ile oynarken oldukça güçlü bir ekip olduklarını kanıtlayan ikili, finale kadar rahatça geldiler. Finalde ise Middelkoop ve Demoliner ile karşılaştılar ve rakiplerine göre fazlasıyla güçlü bir oyun sergilediler. Açılış setinde tie-breake gidildi. İlk set, Stricker ve Wawrkinka tarafından 10-8’lik skorla kazanılan bir tiebreak oyunu ile lehlerine sonuçlandı.

İkinci sette ise ikili, bir önceki sete göre daha iyi bir performans sergiledi. Açılış setini kazanmanın getirmiş olduğu yüksek özgüven sayesinde ilk sete göre daha hızlı ilerledi. İkinci set Wawrinka ve Stricker adına oldukça sağlam bir performanstı ve ikinci set ile birlikte gelen zafer, Wawrinka’nın kariyerindeki üçüncü çiftler kupası oldu. Rakiplerini 7-6(8) ve 6-2’lik iki set sonucunda mağlup ederek şampiyonluğa ulaşmayı başardılar.

İsviçreli veteran bu yıl oldukça sağlam bir seviyeye ulaşarak performans sergiledi, ancak etkinliklerde çok daha ileri gidemediği görülüyor. Özellikle sonbahar takvimine doğru yaklaşılırken Wawrinka adına umutlar hala devam ediyor, çünkü İsviçreli geçen yıl bu aylarda son derece güçlü bir oyun ortaya koymuştu.

Wawrinka’nın bir sonraki durağı Umag’daki Hırvatistan Açık Tenis Turnuvası ve ardından da 7 Ağustos’ta başlayacak olan Kanada Açık Tenis Turnuvası olacak.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.