Anasayfa / Tenis / Sabalenka İlginç Bir İstatistiğe Liderlik Ediyor
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

Sabalenka İlginç Bir İstatistiğe Liderlik Ediyor

Aryna Sabalenka, 2023 Wimbledon’dan elendi, ancak organizasyonda oldukça ilginç bir istatistikte lider durumda ve bu liderlik de kendisinin oyun tarzıyla oldukça uyumlu görünüyor.

Sabalenka, birçok kişi tarafından oyununun sert vuruşlu olması hakkında konuşulan bir oyuncu olarak biliniyor. Bu özelliği ortaya çıkmasından önce ise, WTA Turu’nda sert vuruşlara sahip oyuncuları birçok kez gördük. Ancak, kortlara getirdiği güç Sabalenka için kesinlikle benzersiz bir özellik haline dönüştü.

Sabalenka, kariyerinin başından beri bu tip bir oyunu tercih etti, Bu yüzden de sık sık Serena Williams ile karşılaştırıldı. Stili teniste kazanmanın oldukça etkili bir yolu olarak tanımlansa da, kariyerinin başında ona birçok sorun da yarattı. Vuruşa uygulanan güç arttıkça topu kontrol etmek daha zor hale geliyor ve bu, hala Aryna’nın zorlandığı bir durum oldu.

Bu yıl ise Sabalenka’nın genel olarak en iyi performansını sergilediği yıl oldu, çünkü topa her zamankinden daha sert vuruyor, üstelik biraz daha fazla tutarlılık gösteriyor. Sabalenka’nın gücünün, Melbourne’deki Elena Rybakina ve Madrid’deki Iga Swiatek gibi rakipleri karşısında üstünlük kurmasına büyük katkısı oldu.

Sabalenka, aynı oyun tarzını Wimbledon’a da taşıdı ve etkinlikte çoğu zaman iyi gitti, çünkü etkinlikte birçok sert vuruş ile winner elde etti. Bu durum, Ons Jabeur’a karşı oynadığı maçta da aynı şekilde devam etti. Ancak önceki günlerdeki kadar kontrolü yoktu ve bu da başarılı tenisçinin birçok hata yapmasına neden oldu.

Sonuç olarak ise çok fazla hata maçı ve dünya birincisi olma şansını kaybetmesine mal oldu. Bu, Belaruslu oyuncu için üzücü bir durumdu ve maç hakkındaki düşüncelerini maç sonrası düzenlediği basın toplantısında paylaştı. Oyun tarzını muhtemelen değiştirmeyeceğine dikkat çeken Sabalenka, bunun çoğu zaman işe yaradığını, sadece her zaman verimli olmadığını söyledi.

2023 Wimbledon’da Sabalenka’nın ortalama vuruş hızı saatte 74 mil (119 km/s) olarak gerçekleşti. Bu oldukça hızlı, aslında çoğu erkekten de daha hızlı anlamını taşıyor. Etkinlik için ATP’nin ortalama hızı olan saatte 71 mil (114 km/s) ile karşılaştırıldığında, Sabalenka’nın bu noktada başka bir seviyede olduğunu gösteriyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.