Anasayfa / ATP / Novak Djokovic’ten 2019 İtirafı

Novak Djokovic’ten 2019 İtirafı

Novak Djokovic, Carlos Alcaraz’a karşı 2023 Wimbledon finalindeki mağlubiyetinin ardından yaptığı açıklamada her zamanki gibi bir centilmenlik örneği sergiledi.

Maçın ardından yaptığı konuşmada, kaybıyla yüzleşerek kariyeri boyunca Wimbledon’da birçok çekişmeli maçı üstün tamamladığını belirtti. Bunlardan en dikkat çekeninin ise, 2019 Wimbledon finalinde Roger Federer’a karşı oynadığı maç olduğuna dikkat çekti.

2019 yılında ikili arasındaki maç, oynanmış en çılgın maçlardan biri olarak hatırlanacak. Federer adına SW19’daki son final olan karşılama, 20 Grand Slam şampiyonunun turnuvada yaşadığı en acı yenilgilerden biriydi.

İsviçreli efsanevi tenisçi, o maçta iki maç puanına sahipti, ancak Djokovic’e çıkış yolu bulma şansı tanıdı ve Novak da sonunda maçı kazandı. Bu geri dönüş, özellikle sekiz şampiyonluk kazanmış bir oyuncuya karşı gerçekleştiği için, Wimbledon’da pek de beklenmeyen bir durumdu.

Djokovic, kupa töreni sırasındaki röportajında bu zaferi minnetle anlattı çünkü o maçı kazanmış olmasına rağmen aslında kazanmaması gerektiğini düşündüğünü söyledi. Sırp tenisçi, “Açıkçası, böyle maçları kaybetmekten hoşlanmazsınız, ama sanırım duygular yatıştığında, geçmişte birçok çekişmeli maçı kazandığım için hala çok minnettar olmalıyım. Birkaçını söylemek gerekirse, 2019’da Roger ile Wimbledon finalde, maç puanlarında gerideyken çevirdiğim o maç. Belki kazandığım birkaç finali kaybetmeliydim. Yani bence bu tam bir denge ve farklı senaryolar yazılabiliyor” dedi.

Elbette ki her maçı kazanmak gibi bir senaryoya özellikle tenis dünyasında kolay kolay rastlanmaz, Djokovic bunu yapmak için çok fazla çalışsa da hayalini gerçekleştiremedi. Alcaraz’a karşı olan maçta da oldu ve Djokovic, çekişmeli bir maçı kaybetti. Fakat maçın ardından gerçekle yüzleşerek, yoluna devam edeceğini, bugün kaybettiği gibi birçok çekişmeli maçı da kazandığını vurgulayarak durumu son derece normal karşıladığını aktardı.

Djokovic, tören sırasında çok duygusal bir haldeydi ve konuşmasının sonunda çocuklarından bahsederken gözyaşlarına boğuldu. Maç sonrası basın toplantısında, önceki zaferlerden de bahsederek, bu mağlubiyetin adil olduğunu düşündü. Sırp raket, sözlerini “Evet, sahada da söylediğim gibi, kaybetmek üzere olduğum bazı epik finaller kazandım. Belki de bu, burada böyle bir maçı kaybetmem benim için adil ve dürüst bir anlaşma gibi. Acıtsa da, çekişmeli bir maçı kaybetmek hiç kolay olmaz.” Diyerek sonlandırdı.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.