Anasayfa / ATP / “Novak Djokovic’in motivasyonu kaybolabilir”

“Novak Djokovic’in motivasyonu kaybolabilir”

Deneyimli antrenör Gunter Bresnik yaptığı açıklamada Sırp tenisçi Novak Djokovic’in motive gücü oldukça yüksek bir kişi olduğunu söylesede bu motivasyonun uzun süre devam etmeyeceğini düşündüğüne dikkat çekti.

Djokovic kariyeri boyunca ATP Turu’nda neredeyse her şeyi kazandı ve rekor üstüne rekor kırdı. Mizahi anlamda olimpiyatlarda bir altın madalya almadı denilebilir, ancak Sırp tenisçinin kariyeri, kendisinin ve başkalarının tahmin ettiğinden çok daha iyi geçti. Yıllar boyunca hala bu seviyede oynamaya devam edebildiği için de ne kadar şanslı olduğunu vurgulamaktan asla vazgeçmiyor.

2023 Wimbledon’u şampiyon olarak tamamlayan ve finalde Sırp rakibini mağlup etmeyi başaran Carlos Alcaraz’a göre Djokovic, dünyanın en iyi oyuncusu ve seviyesi tahmin edilenden de çok daha yüksek. Motivasyon konusu, Djokovic’in böyle oynamasına izin veren önemli bir şey, ancak ünlü antrenör Gunter Bresnik, bunun çok daha uzun süre devam etmeyeceğini iddia ederek farklı bir bakış açısı getirdi.

Bresnik, “Djokovic’in Roger Federer, Rafael Nadal ve Andy Murray ile girmiş olduğu rekabetin, onu zirve performanslarına taşıdığı teorisine sahibim. Fakat elbette ki ki bu diğer isimler için de geçerli. Sadece maç içinde değil, aynı zamanda antrenman yaparken veya maça hazırlanırken de bu rekabetten güç aldılar ve zirveye çıkmayı başardılar. Ancak bu rekabet Alcaraz ile devamlılık sağlıyor mu, soru işareti. Her zaman söylediğim gibi, Djokovic’in motivasyonunu yitireceğini düşünüyorum; çünkü artık Nadal ve Federer ile sürekli rekabet etmiyor ve 23 Grand Slam şampiyonluğu kazandı.” İfadelerini kullandı.

Bresnik’in ilginç bir şekilde ortaya attığı teorisi tartışmalı olabilecek bir teori. Evet, Novak Djokovic uzun süredir bu işi yapıyor olması nedeniyle motivasyonunu kaybedebilir, ancak Djokovic’in sadece oynamak için oynamasını hayal etmek de son derece zor bir ihtimal. Rekabetler Djokovic’i daha iyi bir oyuncu haline getirdi, ancak şimdi bu durumun içselleşmiş olduğunu da düşünebilir.

Öte yandan Alcaraz, Novak Djokovic’ nazaran daha özgürce oynadı ve yaşça daha büyük rakiplere karşı daha kolay maçlar çıkardığını düşünüyor, çünkü yaşça büyük tenisçilerin performansı, Alcaraz’a nazaran düşüşte. Üstelik Roger Federer, Nadal ya da Murray gibi müthiş isimlere karşı da rekabet etmedi. Dolayısıyla da Djokovic’e nazaran daha az rekabetin olduğu bir döneme denk gelmiş olabilir.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.