Anasayfa / ATP / Novak Djokovic’in GOAT Tartışmalarına Yeni Bir Yorum

Novak Djokovic’in GOAT Tartışmalarına Yeni Bir Yorum

Eski WTA çiftler bir numarası Sania Mirza, uzun süredir devam eden “GOAT” tartışmasına katılarak Novak Djokovic’i tarihteki en büyük erkek tenisçi olarak adlandırdı.

Mirza’nın Djokovic hakkındaki bu görüşü bazı istatistiklere dayanıyor. Djokovic istatistiksel olarak en büyük rakipleri Roger Federer ve Rafael Nadal’in önünde yer alıyor. Sırp raket, 23 Grand Slam şampiyonluğuyla Nadal’ı bir, emekli Federer’ı ise üç şampiyonluk geride bıraktı ve tüm zamanların en fazla Grand Slam’i kazanan erkek oyuncusu oldu. Aynı zamanda teklerde tarih boyunca hem erkek hem de kadın oyuncular arasında en uzun süre bir numarada kalan oyuncu olma rekoruna da sahip.

Djokovic ayrıca 38 ATP Masters 1000 tekler şampiyonluğuyla da -ki bu prestijli kategori, sadece Grand Slam’lerden sonra geliyor- rekoru elinde tutuyor. En büyük zaferleri kazanmanın yanı sıra, Djokovic oyununu daha önce hiç görülmemiş seviyelere ulaştırdı ve uzun süreli kariyerinin göz kamaştıran bir özelliği olarak sunmaya da devam ediyor.

Federer’in emekli olarak kortlara veda etmesi ve Rafael Nadal 2024’ü muhtemelen Tur’daki son yılı olacağını açıklamasının yanında, 36 yaşındaki Djokovic hala emeklilik ya da gerileme belirtisi göstermiyor. Bu yıl iki büyük turnuva kazandı ve yakın zamanda 20 yaşındaki Carlos Alcaraz’a karşı Wimbledon’da finalist oldu. Mirza, Djokovic’in kariyerinin bu ilerleyen dönemindeki fiziksel performansına hayran kaldığını vurguladı.

Mirza, Novak ile ilgili olarak “Fiziksel olarak çok gelişti; 36 yaşında oyununun zirvesinde olmak için elinden geleni yaptı. 36’nın aslında 26 olduğunu söylüyor ve gerçekten buna göre yaşıyor.” dedi.

Mirza ayrıca “Onun hareket şekli ve davranışları, beslenmesi veya antrenmanı olsun, hepsi geliştiğinin ve kendisinin en iyi versiyonuna dönüştüğünün bir işareti. En iyi versiyonunun tarihteki en büyük tenis oyuncusu olması oldukça korkutucu.” Da dedi.

Djokovic, Büyük Üçlü’nün hakim olduğu senelerde de sakatlık veya motivasyon sorunlarına boyun eğmedi. Mirza’ya göre Djokovic’i motive eden şeyler sayılar oldu ve tenis ikonuna göre Djokovic’in sayıları onu tarihteki en büyük erkek oyuncu yapıyor.

Eski tenisçi, sözlerini “Tartışma devam edecek ama ben kesinlikle, Novak’ın fiziksel olarak nasıl oynadığına bakarsanız sayılarına göre muhtemelen tarihteki en büyük erkek tenisçi haline geldiğini düşünüyorum.” Diyerek sonlandırdı.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.