Anasayfa / ATP / Novak Djokovic Tekrardan Dünya 1 Numarası

Novak Djokovic Tekrardan Dünya 1 Numarası

Novak Djokovic, 23. Grand Slam zaferinin ardından 2023 ATP Yarışı’nda da liderliğe yükseldi ve koltuğu Alcaraz’dan devraldı.

Novak Djokovic, Roland Garros 2023’ün final mücadelesinde Casper Ruud’u mağlup ederek mükemmel bir final oynadı ve 23. Grand Slam kupasını kaldırdı. Sırp tenisçinin aldığı bu muhteşem sonuç, diğer birçok şeyin yanı sıra sıralamada da tekrardan bir numaraya dönmesini sağladı.

Sırp tenisçi, Paris’te elde ettiği zafer sonrasında 2000 puanlık ekstra bir ivme kazanarak ATP Yarışı’nda tekrar lider duruma geldi. Güncel hali ile Novak Djokovic, şu anda 4745 puanla birinci sırada bulunuyor. Djokovic’in elde ettiği puanların 4000’i Avustralya Açık ve Fransız Açık zaferlerinden geliyor.

2023 yılında birkaç büyük turnuva da dahil olmak üzere birçok kupaya sahip olan ve şampiyonluklar yaşayan Daniil Medvedev, 4310 puanla Djokovic’in yaklaşık 400 puan gerisinde ikinci sırada yer almayı sürdürdü. Üçüncü sırayı ise Carlos Alcaraz aldı. Roland Garros yarı finalinde Djokovic karşısında mücadele ederken sakatlanan ve yarı finalde elenen Alcaraz, 4175 sıralama puanı ile üçüncü sırada bulunuyor. Son dönemlerde adeta bir “istikrar canavarı” olarak tanımlanan  Stefanos Tsitsipas ise şu ana kadar 2950 puan topladı ve sıralamada dördüncü basamakta yer alıyor.

Holger Rune, bu yıl iki ATP 1000 finali içeren oldukça başarılı bir toprak sezonunun ardından 2485 puana ulaştı ve listede 5. sırada yer alıyor.

Jannik Sinner ise özellikle 2023 yılı başında iyi bir performans sergiledi ve puanları toplamayı başardı. Sinner, şu anda 6. sırada yer alıyor, ancak son zamanlarda formu sene başına göre biraz daha düşmüş durumda. Andrey Rublev, Monte Carlo Masters zaferine rağmen şaşırtıcı bir şekilde 7. Sırada kendine yer bulabildi.

ATP Turu’nun 8. Sırasında ise Casper Ruud bulunuyor. Şu anda ATP Finalleri için son eleme hakkı, Roland Garros performansıyla Casper Ruud’a ait. Norveçli raket, sezonun başlangıcında oldukça kötü bir başlangıç yaparak kazandığı maçlardan daha fazlasını kaybetmiş ve ilk 10’un dışına kadar gerilemişti.

Güncel sıralamaya göre bir ATP Finali başlamış olsaydı, listenin ilk 8 sırasındaki oyuncu mücadele hakkı kazanacaktı. Bu, geçen yıl Turin’de gördüğümüz kadroya oldukça benzer bir tenisçi yoğunluğu içeriyor. Djokovic’in tekrardan 1 numaraya dönmesinin yanı sıra ilk 8’i oluşturan tenisçiler arasında da müthiş bir rekabet yaşanıyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.