Anasayfa / Tenis / 2023 WTA China Open Kazananına Rekor Ödül

2023 WTA China Open Kazananına Rekor Ödül

2023 sezonunda China Open, WTA 1000 seviyesine geçecek ve 30 Eylül ile 8 Ekim 2023 tarihleri arasında Pekin’de düzenlenecek.

2023 sezonunda China Open, WTA 1000 seviyesine geçecek ve 30 Eylül ile 8 Ekim 2023 tarihleri arasında Pekin’de düzenlenecek. Fakat 2023 China Open öncesinde turnuvanın bünyesinde bazı değişiklikler yaşandı. Bu bağlamda yeni gelişmelere göre, WTA katılımcıları için toplam ödül miktarı 8 milyon dolar olacak; ATP China Open katılımcılarına sunulan miktar ise 3,6 milyon dolar olacak. Fakat bu yıl kadınlar kategorisindeki birinci isme, tarihte WTA Finalleri dışında sunulan en yüksek ödül verilecek. Bu yıl düzenlenecek olan China Open’ın kadınlar kategorisindeki birincisi 1,5 milyon dolarlık bireysel para ödülü alacak. Şampiyonun kazanacağı bu miktar, WTA Finalleri dışında sunulan en yüksek miktar olacak.

Kadınların yanı sıra erkekler katılımcılarında da bazı düzenlemeler yapıldı. Erkekler teklerde birinci olan tenisçi, organizasyondan 650.000 dolarlık para ödülü alacak. 2023 China Open’da hem kadınlar hem de erkekler için sunulan para ödülleri, aynı seviyede yer alan diğer uluslararası organizasyonlara nazaran en yüksek miktarlar olarak ön plana çıktı. Ayrıca, WTA miktarının ATP para ödüllerini geçtiği nadir etkinliklerden biri olmayı da başardı.

2023 China Open ayrıca, 2021 Kasım’da Peng Shuai’nin kaybolmasıyla ilgili tartışmaların ardından, profesyonel tenisin Asya’ya 16 ay aradan sonra geri dönüşünü de sağlamış olacak. Shuai, yüksek rütbeli bir Çinli siyasetçiye karşı cinsel saldırı iddialarını halka açık olarak yayınladıktan sonra kaybolmuştu.

Şu anda, WTA 1000 etkinliğinin tam kadrosu ve ATP erkekler kategorisi çekilişi henüz tamamlanmadı. Fakat, ATP dünya sıralamasında ikinci olan ve Roland Garros 2023’te yarı finale kadar yükselen Carlos Alcaraz’ın Pekin’de yarışacak olan önemli erkek oyunculardan biri olarak açıklanması bekleniyor. China Open, 2023 yılı Eylül ayı sonunda başlamadan önce, Çin’de birkaç düşük sıralı WTA organizasyonu da düzenlenecek. Organizasyonlar arasında Zhuhai’de Elite Trophy, Zhengzhou Open 500, Ningbo Open 250, Guangzhou Open 250 ve Jiangxi Open 250 bulunuyor.

China Open en son 2019’da gerçekleşti ve Naomi Osaka, eski dünya bir numarası Ashleigh Barty’yi üç set sonunda yenerek şampiyonluk sevinci yaşadı.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.