Anasayfa / Tenis / Iga Swiatek, Dünya 1 Numarası Olması Hakkında Konuştu

Iga Swiatek, Dünya 1 Numarası Olması Hakkında Konuştu

Iga Swiatek, WTA sıralamasında 1 numaraya yerleşmesinin ardından yaşadıklarını ve zirvede olmasından dolayı daha hızlı büyüdüğünü açıkladı.

Ashleigh Barty’nin tenis kariyerine son vermesinin ardından zirvenin boşalmasıyla beraber, Iga Swiatek yeni dünya 1 numarası olmuştu. Swiatek, dünya 1 numarası olmasının ardından oldukça formda bir görüntü sergileyerek koltuğu kimselere bırakmayacağını göstermiş oldu.

25 yaşına kadar 3 grand slam şampiyonluğu elde eden Ashleigh Barty, kariyerini sonlandırma kararı alarak dünya 1 numarasıyken emeklilik kararını açıklamıştı. Kariyerini sonlandırmasının ardından dünya 1 numarası için iddialı isimlerin başında Iga Swiatek geldi. Keza Swiatek, kısa bir süre içerisinde zirveye oturdu ve genç yaşında oldukça önemli başarılar elde etti. Dünya 1 numarası olma başarısı elde eden başarılı tenisçi, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili olarak düşüncelerini ifade etti.

Zirveye oturmaya başladıktan sonra hem kişiliğinin hem de oyununun profesyonel anlamda oldukça geliştiğini vurgulayan Swiatek, dünya 1 numarası olduktan sonra çok hızlı büyümeye başladığını ifade etti. Genç bir yaşta bir numaraya yerleşmesinin ardından bu başarıyla başa çıkması gerektiğini söyleyen Swiatek, bunun için profesyonel bir yaşam tarzını belirlediğini vurguladı. 2022 yılını oldukça başarılı bir şekilde geçiren başarılı tenisçi, aynı yıl içerisinde iki grand slam şampiyonluğu yaşadı. İki şampiyonluğu bir rüya olarak nitelendiren Swiatek, büyük bir deneyimin ardından gelen şampiyonlukların oldukça değerli olduğunun altını çizdi.

Indian Wells Tenis Turnuvası’nda da yarı finale yükselme başarısı gösteren Swiatek, yarı finalde Elena Rybakina ile eşleşti. Son 2 karşılaşmalarında Rybakina’ya mağlup olduğunun hatırlatılması üzerine de düşüncelerini aktaran Swiatek, yarı final karşılaşmasının oldukça zorlu geçeceğini söyledi.

Iga Swiatek Kimdir?

Iga Swiatek, 31 Mayıs 2001 tarihinde Polonya’da doğdu. 2020 yılında ilk grand slam şampiyonluğunu elde eden Swiatek, aynı zamanda Fransa Açık’ı kazanan ilk Polonyalı tenisçi olmayı başardı. Bunun yanı sıra Rafael Nadal’dan sonra Fransa Açık’ı kazanan en genç ikinci tenisçi de oldu. 2022 yılında Amerika Açık ve Fransa Açık’ı tekrardan kazanan Swiatek, 3 grand slam şampiyonluğu ile WTA dünya sıralamasının zirvesinde yer alıyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.