Anasayfa / Federer / Teniste Cinsiyete Göre Kazanç Farklılığında Ünlü İsimler Karşılaştırıldı

Teniste Cinsiyete Göre Kazanç Farklılığında Ünlü İsimler Karşılaştırıldı

Son dönemlerde tenis dünyasında erkek ve kadın tenisçilerin cinsiyetlerine bağlı ücret farklılığı konuşulurken, konuyla ilgili farklı bir karşılaştırma daha geldi.

Kadın tenisçilerin erkek tenisçilere göre daha az kazanç elde ettiği ile ilgili ortaya çıkan tartışmalar günden güne şekillenirken, konuyla ilgili olarak farklı bir karşılaştırma daha yapıldı. Tenis dünyasının efsane isimlerinden Serena Williams ile Roger Federer arasındaki karşılaştırma, kazanç farkının bir kez daha ortaya çıkmasını sağladı.

Geçtiğimiz günlerde Sportico tarafından paylaşılan ve en çok kazanan sporcuların listesinin yayınlandığı dosyada, ünlü isim Serena Williams listeye giren tek kadın olmuştu. Listenin 38’nci sırasında kendine yer bulabilen Serena Williams’ın yanı sıra, Roger Federer listede 10’ncu sırada yer aldı. İki sporcu arasındaki kazanç farkı, Sportico tarafından yayınlanan listede bir kez daha görüldü. 780 milyon dolarlık kazanç farkının olması, teniste cinsiyete bağlı kazanç tartışmalarını bir kez daha alevlendirdi. The New York Times, konuyla ilgili olarak dünya sıralamasının ilk 100 basamağında yer alan erkek tenisçilerin 1 dolar kazandığı sistemde kadın tenisçilerin yalnızca 80 cent kazanç sağladığına dikkat çekti.

2015’teki Turnuvada Ciddi Rakamsal Farklar

2015 yılında Ohio’da düzenlenen Western & Southern Open turnuvasında Serena Williams, tek kadınlarda organizasyonu şampiyonlukla tamamlamıştı. Tek erkeklerde ise Roger Federer ipi göğüslemiş ve turnuvanın kazananı olmuştu. Turnuva sonrasında Roger Federer, erkekler şampiyonluğu için toplamda 730 bin dolar kazanç sağladı. Kadınlar şampiyonu Serena Williams ise 495 bin dolar alabildi. 2015’teki turnuvanın kazançları arasında yüzde 48 oranında bir fark bulunuyor.

Tartışmaların günden güne alevlendiği gündemde, erkek tenisçilerin kadın tenisçilere nazaran çok daha fazla kazanç elde ettiği raporlanıyor. Birçok kaynak tarafından hazırlanan özel dosyalarda, organizasyonların ardından erkek ve kadın tenisçilerin kazanç farkları daha net biçimde görülebiliyor. Bu bağlamda Roger Federer ile Serena Williams’ın kazançları da karşılaştırılmaya başlandı. Roger Federer, kariyeri boyunca toplamda 130 milyon dolardan fazla para ödülü alırken, bu meblağ Serena Williams açısından çok daha düşük gözüküyor. Çünkü efsanevi tenisçi, kariyerinde kazandığı şampiyonluklar sonrasında yaklaşık 95 milyon dolarlık ödül elde edebildi. İki tenisçinin kazanç farkı, 35 milyon dolara kadar çıkmış oldu.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.