Anasayfa / ATP / Frances Tiafoe’den Kariyer Zirvesi

Frances Tiafoe’den Kariyer Zirvesi

Frances Tiafoe, Stuttgart Açık’ta kariyeri için önemli bir kilometre taşına imza attı ve bir ilki yaşamış oldu.

Almanya’daki ATP 250 turnuvasına giren 25 yaşındaki Amerikalı tenisçi Frances Tiafoe, kariyerinde bugüne kadar sert ve toprak kort şampiyonlukları yaşamayı başarmıştı. Fakat kendisinin henüz çim kortlarda elde ettiği bir şampiyonluğu yoktu. En son zaferini 2023 Houston Açık’ta yaşayan Tiafoe, yılın geri kalanında daha fazlasını istiyordu.

2023 Stuttgart Açık, Tiafoe için müthiş bir fırsat oldu. Zira kariyerinde ilk kez ATP sıralamasında ilk 10’a girmek için kendisine bir şans verdi. Tiafoe de bu şansı iyi kullandı ve turnuvayı büyük zorluklar yaşamadan tamamlamayı başardı.

Tiafoe finalde son dönemlerin formda isimlerinden biri olan Jan-Lennard Struff ile karşılaştı. Jan-Lennard Struff son dönemlerde Almanya’nın bir numaralı oyuncusu olarak tanımlanan Alexander Zverev’i tahtından indirmeyi başarmıştı. Stuttgart’ta da bir nevi ev sahibi konumundayken seyircilerin önünde bunu yaşamıştı. İki tenisçi de, bu önemli final öncesinde hedeflerine yürümek istiyordu. Zira Amerikalı tenisçi ilk 10’u hedeflerken, Struff da kariyerinde ilk defa ilk 20’ye çıkma şansı yakalayabilirdi. Bu bağlamda da iki rakibin de çok kritik bir karşılaşmaya çıktığı biliniyordu.

İlk sette iki oyuncu da güçlü servislerini kullandı ve rekabet düzeyi oldukça yüksekti. İlk sette ilk kez servis kıran Struff, açılış setini 6-4 aldı.

Tiafoe, ilk 10 için mücadele etmeye kararlıydı, zira ikinci sete iyi başladı. Kendisine karşılık veren Struff ile oynadıkları ikinci set, tie-break’e gitti. Tie-break’te rakibine 7-1’lik üstünlük kuran Tiafoe, ikinci seti 7-6 kazandı ve final setine gidildi.

Son sette de rekabet büyük ölçüde sürdü. İki tenisçi de müthiş bir efor sarfetti. Yine tie-break’e gidildi ve Tiafoe, rakibini 10-8 mağlup ederek üçüncü seti kazandı, Stuttgart Açık’ı kazandı.

Bu şampiyonluk, Tiafoe’nun kariyerinde önemli bir kilometre taşı olacak. Zira yalnızca ilk 10’a giren oyunculardan biri olmakla kalmayan Tiafoe, aynı zamanda üç farklı zeminde şampiyonluk kazanan oyunculardan biri olduğunu da kanıtladı. Geçen sezon aynı başarıyı Stefanos Tsitsipas gerçekleştirmişti.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.