Anasayfa / Tenis / Eski WTA 2 Numarası Emekli Oldu

Eski WTA 2 Numarası Emekli Oldu

Eski WTA Turu dünya sıralaması 2 numarası Anett Kontaveit, zorunlu bir şekilde erken emekli olurken ve kısa kariyerinde gurur duyulacak çok şey olduğunu vurguladı.

Kontaveit, 27 yaşında raketini asmaya karar verdiğini geçtiğimiz ay Instagram sayfasında şok edici bir duyuru ile paylaşmıştı. Alınan bu kararın altında, Kontaveit’in şiddetli bel ağrılarıyla geçirdiği ayların büyük etkisi var. Uzun uğraşlara rağmen bu karar alındı ve sakatlığı sürecinde lumbar disk dejenerasyonu olduğu da anlaşıldı.

Yaşadığı sorunların ardından Kontaveit’in elit seviyede antrenman yapamayacağı ve yarışamayacağı açıklanmıştı. Kariyeri adına üzücü olan bu kararların ardından başka bir seçeneği kalmadı ve emekliliğini açıklamak zorunda kaldı. Bu ay, Wimbledon’da 18 numaralı kortta da oynayan Kontaveit, Marie Bouzkova’ya karşı kaybettiği bir tekler maçında kariyerinin aslında son maçını oynadı. 24 saat sonra da, Emil Ruusuvuori ile partner olup karma çiftlerde bir kez daha oynadı ve kaybetti.

Dünya turuna katılan ve tenis turnuvalarında oynayarak kariyerini geliştirmiş biri olarak, şimdiki sakatlık gerçeği tenisçinin planlarına sekte vurdu. Kontaveit, Estonya televizyonunda yaptığı bir röportajda, antrenman programıyla zorlandığını ve uzun vadeli gelecek planı da yapamadığını söyledi. Şu anda ise aldığı kararın ardından yeni normaline alışmaya çalışıyor. Emekli tenisçi, “Sessizce spor salonuna gidiyorum ve egzersiz yapıyorum. Meşgulüm ve bunu yavaş yavaş öğreniyorum. Kesinlikle alışılmadık bir süreç. Sanırım her şeyin nasıl olacağını anlamak biraz zaman alacak. Normal olmasını beklemek zorundayım.” Dedi.

Kontaveit, geçen yaz WTA sıralamasında 2 numaraya yükselerek en yüksek sıralamaya sahip Estonyalı tenisçi oldu. Aktif kariyeri boyunca altı şampiyonluk kazandı ve 2021 WTA Finalleri’ne katılma hakkı da elde etti. 2021’in ikinci yarısında inanılmaz bir performans gösterdi ve ilgiyi üzerine çekti. Kariyerini düşündüğünde, Kontaveit gurur duyacak çok şeyinin olduğunu ifade ediyor.

Konuyla ilgili olarak Kontaveit, “Bildiğim kadarıyla elimden gelen her şeyi yaptım. Ne yazık ki, belimde sorun vardı. Sonunda pes etmeden önce birçok darbe aldı. Çok fazla geriye dönüp pişmanlıkla düşünen biri değilim. Kortta en iyisini verdiğimi biliyorum ve her şey nasıl gitti de öyle oldu diye sorgulamıyorum. Yapmadığım şeyleri düşünmek yerine, başardığım olumlu şeylere odaklanmak daha iyi” ifadelerini kullandı.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.