Anasayfa / ATP / Djokovic’in 1 Numara Planları Bozuluyor

Djokovic’in 1 Numara Planları Bozuluyor

Novak Djokovic, Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenecek olan Masters ATP 1000 turnuvasına katılmayacak.

2023 Kanada Açık turnuvasına katılmama kararı alması, Djokovic’in Amerika Açık’tan önce dünya bir numarası unvanını geri kazanma şansını tehlikeye atabilir. Sırp yıldız, bu yaz değişen kurallar ile Kuzey Amerika’ya seyahat etmesine izin verilmesine rağmen, Wimbledon’dan sonra yeterli dinlenme süresi bırakmak için programını değiştirme kararı aldı. Ağustos ayının ikinci haftasında başlayacak olan Kanada Açık’tan yorgunluk nedeniyle çekildiğini açıklayarak ATP sıralamasındaki zirve ihtimalini de ikinci plana atmış oldu.

Djokovic, bu turnuvadan önce Cincinnati Masters’a odaklanacak ve Amerika Açık öncesi bu turnuvada mücadele edecek. Şu anda 8 bin 795 puanla ikinci sırada yer alan Djokovic, en üst sıradaki Carlos Alcaraz’ın en az 580 puan geride olacak.

Kanada Açık için kayıt listesi açıklandığında ve Djokovic’in çekilme kararından hemen önce, bir numaralı sıraya ulaşmak için rekabet iyiden iyiye kızışıyordu. Alcaraz’ın önümüzdeki hafta 2022’de Umag’da final oynadığı için 150 puan daha kaybedeceği tahmin ediliyor. Bu durum da Djokovic’in Toronto’da en az 430 puanlık farkı kapatması gerekeceği anlamına geliyor.

Ancak bu senaryo, Kanada Açık’ın tamamlanmasından sonra tamamen değişecek. Alcaraz’ın turnuvayı kazanması halinde, Djokovic Cincinnati’yi kazansa bile Amerika Açık’a ikinci sırada gelecek ve liderlik ihtimali olmayacak. Alcaraz ayrıca ATP Turu’nda da liderliğini sürdürecek. Bu garanti, mevcut sezon boyunca kazanılan puanları hesaplayan bir sistem olduğu için Alcaraz buraya lider gelecek.

İspanyol raket, 2023 yılında Turin’de düzenlenecek olan sezon sonu ATP Finalleri’ne katılmayı zaten garantilemişti. İspanyol tenisçi 2023 yılında şu ana kadar 6 bin 675 puan biriktirdi ve Djokovic’ten en az 730 puan önde olmayı garantiledi. Yıl sonu itibariyle bir numaralı sıralama için rekabet, düzenli sezonun son çeyreğinde de yakından takip edilmesi gereken önemli bir konu olarak ön plana çıkacak.

Alcaraz, 2022’deki olağanüstü sezonunda ATP gençleri arasında bu unvanı elde eden ilk oyuncu olarak olmuştu. İspanyol tenisçi, bu yıl ikinci bir yıl sonu zaferi elde ederek sezonu bir numaralı konumda bitirebilmek adına mücadele edecek.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.