Anasayfa / ATP / Casper Ruud’dan 100. Haftaya Ulaştı

Casper Ruud’dan 100. Haftaya Ulaştı

Casper Ruud, ATP sıralamasının en üst sıralamalarında neredeyse iki yıl geçirdi ve bu hafta sıralamasında ilginç bir rekor kırmayı başardı.

Casper Ruud, tenis kariyerinin başlamasının ardından ilk kez dünya sıralaması Top 10’una 2021 yılının yaz ayından sonra girdi. O yıl düzenlenen Amerika Açık’tan hemen sonra, başarılı tenisçi ilk 10 isim arasında kendine yer buldu. O zamandan beri ise ilk 10’da kalıcı bir performans sergiledi ve bugün arka arkaya 100. Haftasını tamamlama başarısı elde etti. Elde ettiği bu başarı, ATP Turu’ndaki önde gelen sporculardan biri olduğunu da kanıtladı.

Ruud’un bu başarısını daha da özel kılan şey, Ruud’un 100 haftanın 53’ünü Top 5 sıralamasında geçirmiş olması oldu. Birçok ismi Top 10 serisi konusunda geride bırakmayı başaran başarılı oyuncu, Djokovic’in 2018’den beri 243 hafta, Tsitsipas’ın ise 2019’dan beri 210 hafta süren serileri ile birlikte, en uzun aktif Top 10 serisine sahip ilk üç oyuncudan biri olmayı başardı.

Ruud, Norveç’in en başarılı ATP oyuncusu olup sürekli olarak performansıyla genç meslektaşları için bir model oldu. Ruud, 2016 yılında 17 yaşındayken ATP Turu’nda ilk kez sahne alarak tenis dünyasında kendini tanıttı. Sevilla’da ATP Challenger turnuvasını kazanan en genç oyunculardan biri olduktan sonra, birkaç hafta sonra ana tura yükselme başarısı da elde etti.

Casper Ruud o zamandan beri ülkesi için birçok ilki de başardı. 2020 yılında Buenos Aires 250 turnuvasını kazanarak Norveçli bir erkek tenisçi olarak ilk ATP şampiyonluğunu elde etti. Bu başarının ardından üç yıl içinde dokuz ATP şampiyonluğu daha geldi.

Ruud, Grand Slam seviyesinde de adından söz ettiren bir sporcu oldu. Geçtiğimiz 15 ay içerisinde Fransız Açık’ta iki kez ve Amerika Açık’ta bir kez olmak üzere, toplamda üç Grand Slam finaline ulaştı. Bu aynı zamanda İskandinav ülkesinin temsil edilmesi için de başka bir önemli başarı oldu.

Kariyeri boyunca 10 kez ATP şampiyonu olan Ruud, şu anda Kanada’da ana tablo mücadelesi için hazırlanıyor ve ilk maçını Çarşamba günü Toronto’da Jiri Lehecka ya da elemelerden gelecek biriyle oynayacak.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.