Anasayfa / ATP / ATP ve WTA 1 Numaraları 5 Yıl Önce Neredeydi?

ATP ve WTA 1 Numaraları 5 Yıl Önce Neredeydi?

Tenis, sürekli devam eden ve duraksamaya neredeyse hiç uğramayan bir spor dalı olduğundan, ATP ve WTA turları da onunla birlikte değişiyor ve işler beş yıl öncesine göre oldukça farklılaşabiliyor.

4 Ağustos 2018, yani bundan tam beş yıl önce her iki tur da şimdiye kıyasla oldukça farklı görünüyordu. Bu büyük bir sürpriz değil çünkü tenis sporu sürekli gelişiyor, yeni oyuncular piyasaya çıkıyor ve eski, tecrübeli oyuncular emekli oluyor. Roger Federer 5 yıl önce aktifti, ancak artık değil. Federer’in ardından yine birçok isim, tenis dünyasına kazandırıldı.

2018 yılındaki sıralamada bir numarada yer alan oyuncu, bugünkü bir numara ile aynı değil. Bu yüzden de 5 yıllık süreçte hem zirve hem de ilk 10’daki isimler büyük bir trafik çerçevesinde değişim gösterdi.

Novak Djokovic, bundan tam 5 yıl önce ATP sıralamasının onuncu basamağında yer alırken, bugün ikinci sırada. Stefanos Tsitsipas ise 2018’de 32. Sırada kendine yer bulabilmişti, şimdi ise 5. sırada. Frances Tiafoe, Andrey Rublev, Daniil Medvedev ve Taylor Fritz ise 2018’de Top 100’ün içinde kalmayı başarmışlardı. Fakat şu anda Top 10’dalar.

Şu anki dünya bir numarası Carlos Alcaraz, 2018’de ilk 1000’de dahi değildi. 2018’de 1424. Sırada yer alıyordu. Bir diğer başarılı isim olan Holger Rune ise bir sıralamaya sahip değildi.

İşler, WTA tarafında ise biraz daha ilginç. Aryna Sabalenka o zamanlar 36. sıradaydı ve şimdi 2. Sırada konumlanıyor. Şu anki WTA 1 numarası Iga Swiatek 2018’de 295. sıradaydı ve şimdi zirvede yer alıyor.  Coco Gauff ise beş yıl önce 934. Sıraya kadar yükselebilmişti. Amerikalı oyuncu şu anda 7. sırada.

İlk 10 oyuncudan ikisi tam olarak aynı sıraya sahip. Her ne kadar garip görünse de, Petra Kvitova o zamanlar 8. sıradaydı ve hala 8. Sırada bulunuyor. Caroline Garcia, iki dönemde de sadece 6. sırada olmakla kalmayıp aynı zamanda neredeyse tam olarak aynı puan toplamına sahip konumda. 2018’e göre Garcia’nın bu yıl sadece beş puan fazlası bulunuyor. 2018’de 4680 puanı bulunan Garcia, 2023’te 4685 puan ile altıncı sırada yer alıyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.