Anasayfa / ATP / Novak Djokovic’ten “Zihinsel Güce” Dair Açıklamalar

Novak Djokovic’ten “Zihinsel Güce” Dair Açıklamalar

Novak Djokovic, eşi benzeri görülmemiş zihinsel gücü nedeniyle teniste en dayanıklı rakiplerden biri olarak geniş kitleler tarafından tanımlanır. Sırp raket, son dönemlerde sık sık duyduğumuz bu konu ile ilgili olarak son paylaştığı videoda bazı açıklamalarda bulundu.

Eski basketbolcu ve girişimci Andrew Petcash tarafından paylaşılan bir videoda, Djokovic insan zihninin bir zaman yolcusu gibi yaşamak için tasarlandığını ve genellikle geçmişi kucaklamadan veya geleceği öngöremeden sadece şu anki anı yaşamanın neredeyse zor olduğunu açıklıyor.

Djokovic zihinsel gücüne dair görüşlerini ve bugüne kadar öğrendiği dersleri daha fazla detaylandırıyor. Zihinsel odaklanmanın, niyet ettiğiniz şeyi gözden kaçırdıktan sonra kendinizi ne kadar sürede toparlayabildiğinizle tanımlandığını söylüyor. Djokovic, bazen yolu kaybetmenin tamamen normal olduğunu ve yapılması gerekenin bunu kabul edip geri dönmek olduğunu ekliyor.

Kariyeri boyunca Djokovic’in zihinsel gücü, Rafael Nadal ve Roger Federer’ın hakim olduğu ikili üstünlüğü sona erdirebileceği konusunda ön plana çıkmıştı. Şüpheci eleştirmenlere rağmen tenis kortundaki olağanüstü başarısının temel taşlarından biri, Djokovic’in zihinsel gücü oldu. Aynı zamanda hayatta birçok ilkeye karşı kararlı görüşler de sergileyerek, büyük üçlünün tanımlanmasına katkı sağladı.

Djokovic, konuyla ilgili olarak “Sorunun en büyük sorusu, şu anda burada nasıl kalırsınız olabilir. İnsanlar her zaman geçmişi unut, geleceği düşünme, şu anki an içinde ol demişlerdir. Sanırım bu, pek mümkün değil. Çünkü gerçekte zihnimizi bir gezgin olarak adlandırmayı severim, sürekli olarak geçmiş, şimdi ve gelecek arasında yolculuk yapmayı sever. Bence öğrendiğim en büyük derslerden biri, zihinsel güçle ilgili olan odaklanmanızı kaybederseniz, yani eğer şu an burada değilseniz, işler sizin için yanlış yöne gitmeye başlar. Bu tamamen normaldir. Bu gerçekliği kabul edin ve sonra geri gelin.” Dedi.

Djokovic, ardından şu anki an, yaşantı içinde kalmaya dair görüşlerini paylaşarak bunun çok zor olduğunu, duygusallıktan en az sürede toparlanabilen kişilerle bu gerçekliğin örtüştüğünü söylüyor. Djokovic, anda kalmak ile ilgili olarak da “Sanırım o duyguda ne kadar süre kaldığınızın toparlanma süreci, belki de başkalarından sizi farklı kılan şeydir. Sanırım toparlanma, aslında şu anki an içinde kalmak için sıkı çalışmaktan daha önemli bir detay. Çünkü her zaman şu an içinde kalmak neredeyse imkansızdır. Sürekli olarak ne olacağını düşünürüz, kazanacak mıyım yoksa kaybedecek miyim? Bu nedenle anda kalmak, zor bir süreç” dedi.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.