Anasayfa / ATP / ATP Sıralamasında 10 Yıl Sonra Bir İlk

ATP Sıralamasında 10 Yıl Sonra Bir İlk

Pazartesi itibariyle güncellenen ATP sıralamasında on yıl sonra bir ilk yaşandı. Taylor Fritz ve Frances Tiafoe, ATP sıralamasında ilk 10’a girerek yeni bir dönemin kahramanları oldular.

ATP sıralamasındaki güncellemenin ardından bir ilk yaşandı. 10 yıl sonra ilk kez, iki Amerikalı oyuncu birden ATP Turu’nun en iyi 10’u içinde yer alacak. Taylor Fritz’in zaten ilk 10’da olduğu sıralamada, son turnuvalardaki başarıları sonrasında Frances Tiafoe de aynı ülkeden olan arkadaşına katılmış oldu.

Amerikan tenis tarihi, McEnroe kardeşler, Pete Sampras, Chris Evert ve diğer birçok efsanevi oyuncuyu bu dünyaya kazandırdı. Farklı ülkelerde doğmalarına rağmen sonradan ABD vatandaşlığı alarak ülkeyi benimseyen Martina Navratilova ve Monica Seles gibi bazı oyuncular da, tenis tarihine adlarını altın harflerle yazdırdılar. Fakat son on yıla bakıldığında ise, en azından ATP tarafında Amerikan tenisinin efsanevi dönemin gerisinde kaldığı görülüyordu. Son dönemde meydana gelen gelişmeler ise, eski günlere tekrardan dönüş sinyali verir nitelikte.

Son yıllarda Fritz, Tiafoe, Korda, Paul ve diğerleri gibi oyuncular ile birlikte Amerikalı tenisçiler, mevcut durumu biraz daha iyi hale getirdi. İlk olarak Taylor Fritz, büyük bir sıçrama yaptı ve 2022 Indian Wells Masters’ı kazandı. Finalde Rafael Nadal’i yenen Fritz, yıl boyunca performansını yüksek tutarak ATP Finals’ta dünyanın en iyi oyuncuları arasında yer almayı başardı.

Fritz’in yanı sıra artık Frances Tiafoe da bu listeye katıldı. Zira Amerikalı oyuncu, Stuttgart Açık Turnuvası’nı kazandı ve kariyerinde ilk kez Top 10’a girmeyi başardı. Tiafoe her zaman çok yetenekli ve potansiyelli bir oyuncu olarak tanımlandı. Ancak son döneme kadar işler bir türlü yoluna girmemişti. Tiafoe adına 2022 Amerika Açık performansı çok etkileyiciydi ve Amerika Açık finaline çıkmaya da oldukça yaklaştı.

Geçen yılki performansı ile yakaladığı özgüven, Tiafoe adına 2023’te de devam etti ve bu yıl iki kupa kazandı.. Amerikan tenisi için iyi bir dönem olarak tanımlanan süreç, yakın zamanda başlayacak olan Amerika Açık için de umut veriyor.

ATP Sıralaması’nda iki Amerikalı oyuncunun en iyi 10 içinde yer aldığı son dönem 2012 yılıydı. 2012’de Mardy Fish ve John Isner en iyi 10 içinde kendine yer bulmuştu.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.