Anasayfa / Tenis / WTA ve PTPA Arasında Sıralama Puanı Kaosu

WTA ve PTPA Arasında Sıralama Puanı Kaosu

WTA’nın sıralama puanı kararını gözden geçirmesi ile ilgili olarak PTPA tarafından bir açıklama yapıldı ve durumla ilgili olarak “kabul edilemez” şeklinde nitelendirilen bir çağrıda bulunuldu.

Yakın bir zamanda PTPA, tenis sahasında yenilikler umarak Universal Tennis ile bir ortaklık duyurdu. Novak Djokovic, birkaç yıl önce PTPA’yı iyi bir arkadaşlık bağı olan Vasek Pospisil ile birlikte kurdu ve örgüt kurulduğu günden bu yana büyük bir büyüme gösteriyor.

PTPA, geçmişte de ima edilen birçok açıklama yaparak resmi adımlar atıyor. Bunlardan biri de, PTPA’nın Universal Tennis ile olan ortaklık duyurusuydu. PTPA ve Universal Tennis arasındaki ortaklığın amacı hakkında kısa bir açıklama yapıldı.

PTPA’nın, teniste erkek ve kadınlar için fırsatları genişletme amacı ilk belirlenen, öncelikli hedef olsa da, ortaklık bundan çok daha fazlasını içeriyor. Sporu büyüterek ve yenilikçi bir yaklaşım ile küresel tenis topluluğuna artı değer sunmayı hedefleyen stratejik bir ortaklık olarak açıklandı ve duyuruda Novak Djokovic’in de bir açıklaması yer aldı.

Ortaklık hakkında Djokovic’in görüşleri paylaşılırken Djokovic, ortaklık hakkında yorum yapan tek kişi değildi. PTPA’nın bir parçası olan WTA oyuncularından Ons Jabeur da görüşünü ekledi. Jabeur, tıpkı Djokovic gibi, bu işbirliğinin oyunculara neler getirebileceği konusunda heyecanlı olduğunu vurguladı.

Jabeur, ortaklıkla ilgili olarak “Kendi tenisimde ve sporun genelinde sınırları zorlamaya her zaman inandım. PTPA ve Universal Tennis arasındaki olası işbirliği imkanlarından heyecan duyuyorum” dedi.

İşbirliği başladıktan kısa bir süre sonra, PTPA UTR ile ilgili bir konuyla alakalı olarak ilk açıklamasını yaptı. WTA, UTR Pro Tennis Tour’un 2024 etkinliklerinde sıralama puanlarını da dahil etme teklifini reddetti ve PTPA kanadı, alınan bu karardan pek memnun kalmadı.

WTA’nın 2024’teki etkinliklerinde WTA sıralama puanlarını dahil etme teklifini reddetmesi tenisçiler kanadında hayal kırıklığı yaratan bir karar. Bu, WTA’nın oyuncu fırsatlarını ve refahını artırmak yerine politika ve kontrol üzerine odaklanmasını yansıttığı için tepki topladı.

2022’de kadınlar için ortalama 25.000 dolarlık turnuva sınırlarıyla erkekler arasında önemli bir fark dikkat çekti. Bu fark da profesyonel kadın oyuncular için sınırlı fırsatları daha da önemli hale getiriyor. Mevcut IT programına yüz adet ek turnuva ve milyonlarca dolarlık ödül parasını sıralamalara ekleyecek bir teklifi reddetmek, uygun bir alternatif plan sunmaksızın kabul edilemez diyerek WTA tarafından reddedildi.

Oyuncular tarafından yapılan açıklamada “WTA’yı, bu kararı hızlı bir şekilde yeniden düşünmeye, şeffaf bir gerekçe sunmaya ve oyunculara sunulan bu kritik fırsatları reddetmeyi bırakmaya güçlü bir şekilde teşvik ediyoruz. WTA’nın artık oyuncu çıkarlarını öncelikli hale getirerek sporun büyümesini teşvik etmesi gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.