Anasayfa / ATP / Patrick Mouratoglou da ATP-WTA Ücretleri Tartışmasına Katıldı

Patrick Mouratoglou da ATP-WTA Ücretleri Tartışmasına Katıldı

Kariyerinde Serena Williams’ın da antrenörlüğünü yapmış olan Patrick Mouratoglou, ATP ve WTA arasındaki ücret farkına değinerek tartışmalara katılan yeni bir isim oldu.

2012 ve 2022 yılları arasında Serena Williams’ın antrenörlüğünü yapan Patrick Mouratoglou, son dönemlerde alevlenen ücret tartışmalarına katıldı. ATP ve WTA arasındaki gelir farkının tartışmalara yol açtığı günümüzde, Mouratoglou da düşüncelerini aktararak “kar meselesi” detayına dikkat çekti. Tartışmaya katılan birçok kişi gibi ATP ve WTA oyuncularının eşit miktarda ücret alması gerektiğine inanan antrenör, yine de yakın zamanda bunun gerçekleşmesinin mümkün olmadığını iddia etti. Fransız antrenör, özellikle küçük organizasyonların hayal edilen ücretleri karşılayabileceğine inanmadığını, ortalama bazda ATP organizasyonlarının WTA’ya göre çok daha fazla kar payı sağladığını vurguladı.

Grand Slam’e Dikkat Çekti

Patrick Mouratoglou, günümüz şartlarında ATP ve WTA arasındaki fiyat uçurumunun kapanmasının çok mümkün olmadığını söyledi. Özellikle büyük organizasyonların aynı derecede ödül sağlamak adına çeşitli çalışmalar yaptığını söyleyen antrenör, küçük etkinliklerin ise bu kıyasa dahil edilemeyeceğini aktardı. Grand Slam ve Masters etkinliklerinin, küçük organizasyonlara göre daha fazla eşitlik sağladığı, Fransız antrenör tarafından belirtildi.

Erkek ve kadın tenisçilerin aynı ücretleri kazanmalarını istediğini söyleyen Mouratoglou, ATP ve WTA kavramlarını örnek gösterdi. Mouratoglou, ATP ve WTA olmak üzere iki adet kuruluşlarının olduğunu, iki kuruluşun da belli bir miktar para ödülü için bir yere kadar rekabet edebildiklerini söyledi. Fakat ATP’nin kazandığı rakamların WTA’ya göre çok daha büyük olduğunu da hatırlattı.

Televizyon haklarına da dikkat çeken antrenör, bu bağlamda aynı etkinlikte kadınlara nazaran erkeklerin on kat daha fazla hak elde edebildiğini vurguladı. WTA’nın kadın oyunculara en az ATP kadar ödeme yapmak istese dahi, bu sebepten dolayı da karşılayamayacaklarını belirtti.

Mouratoglou, şu anda oluşan ücret farklılığının ortadan kalkması için en geçerli yolun, WTA ve ATP’nin birleşmesi olarak yorumladı. Fakat bu olayın da günümüzde pek mümkün olamayacağına dikkat çekti.

Mouratoglou, 2022 yılına kadar Serena Williams’ın antrenörlüğünü yaptıktan sonra Simona Halep ile çalışmaya başladı. Günümüzde de Halep ile çalışmaya devam ediyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.