Anasayfa / ATP / Novak Djokovic Bir Rekor Daha Kırdı
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

Novak Djokovic Bir Rekor Daha Kırdı

Novak Djokovic, Wimbledon finalinde İspanyol Carlos Alcaraz’a beş sette mağlup olarak sekizinci Wimbledon şampiyonluğuna kazanma fırsatını değerlendiremedi.

Sırp tenisçi Novak Djokovic, 2023 Wimbledon finalinde Carlos Alcaraz ile karşılaştı. Kazanması halinde sekizinci Wimbledon şampiyonluğunu elde edecek olan tenisçi, rakibi karşısında öne geçmesine rağmen kaybetti.

Djokovic için alınan bu mağlubiyet, aynı zamanda büyük bir kaçırılan fırsattı. Bununla beraber de Djokovic, kendisi adına olumsuz bir rekor daha kırdı. Erkeklerde en çok Grand Slam finali kaybeden kişi unvanını 12 final mağlubiyetiyle elde eden Djokovic, bu noktada da ilk sıraya yerleşti. Bununla birlikte,

Djokovic, Pazar günkü Wimbledon finalinde kariyerindeki toplam 35. Grand Slam finaline çıktı. Ki bu da yine yeni bir rekor oldu. En çok Grand Slam finaline çıkan isimler arasında ikinci sıradaki Roger Federer’e dört, erkek tenisçiler arasında ise Rafael Nadal’dan beş final fazla oynadı anlamı taşıyor. Jannik Sinner’a olan karşı zaferi de, Chris Evert ile birlikte en çok Grand Slam finaline çıkan oyuncu olarak paylaştığı 34 final rekorunun Djokovic’in eline geçmesini sağlamıştı.

2023 Wimbledon finalindeki yenilgisinden önce Djokovic, Federer ve Ivan Lendl, Grand Slam finalindeki en fazla mağlubiyet sayısıyla (11) bu istenmeyen rekoru paylaşıyorlardı. Lendl bu isimler arasında Grand Slam finallerinde kazandığı şampiyonluk sayısından daha çok final kaybetmesi (8-11) nedeniyle bu üç tenisçi arasında negatif bir kazanma ve kaybetme oranına sahip olan tek isim olmuştu.

Djokovic (23-12) ve Federer (20-11) Lendl’a nazaran olumlu bir orana sahipler. Ancak Nadal’ın bu iki efsaneye göre biraz daha iyi bir başarı oranı bulunuyor. 30 final maçının 22’sini kazanan Nadal, yüzdesel anlamda daha başarılı görünüyor. Kadınlarda ise Avustralyalı efsane Margaret Court açık ara önde olmaya devam ediyor. 29 Grand Slam finalinden 24’ünü kazanarak, müthiş bir istatistik yakaladı.

Djokovic, en çok Grand Slam finali kaybeden iki eski WTA yıldızının ise gerisinde kaldı. Martina Navratilova kariyeri boyunca 14 final maçı kaybetmişken, Chris Evert şekilde 16 yenilgiyle genel rekoru elinde tutuyor.

Sırp yıldızın bu rekoru geçmesi ise çok zor görünüyor. Zira 2020’den bu yana Grand Slam finallerinde, 2020 ABD Açık’ta yaşadığı diskalifiye dışında sadece bir mağlubiyet yaşadı.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.