Anasayfa / Tenis / Kadınlarda Şampiyon Vondrousova
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

Kadınlarda Şampiyon Vondrousova

Dünya 42 numarası Marketa Vondrousova, Ons Jabeur’u yenerek 2023 Wimbledon’da ilk Grand Slam unvanını kazandı.

Wimledon 2023’ün kadınlar finaline gelmeyi başaran iki tenisçi de daha önce Grand Slam finallerine çıkmış olan iki finalistlerdi. Vondrousova 2019 Roland Garros finalinde oynama başarısı elde etmiş, Jabeur ise 2022 yılında Wimbledon ve Amerika Açık’ta iki büyük final oynamıştı.

İki isim Wimbledon 2023 finalinde karşılaştıklarında, yeni bir WTA Grand Slam şampiyonu olacağı kesindi. Jabeur, final yolunda dört Grand Slam şampiyonunu elemeyi başarırken, Tunuslu tenisçi aynı zamanda All England Club’ta üst üste iki kez final de oynamış olacaktı. Çek rakibi Wimbledon finaline çıkan en düşük sıradaki kadın tenisçi olarak tarihe adını yazdırmayı başardı.

İki tenisçi daha önce toplam beş kez karşılaştı ve Vondrosuova final öncesinde rakibi karşısında 3-2 öndeydi. Ancak Jabeur, Merkez Kort’ta oynama deneyimine daha fazla sahip olan taraftı ve sahip olduğu bu deneyimi final maçında Çek oyuncuya karşı kullanmak istedi.

Jabeur, ilk sette 2-0 öne geçti ve bir servis kırma avantajı elde etti, hatta bu avantajı en iyi şekilde kullanabilmek için de iki oyun puanı vardı. Ancak bir break avantajını kaybetti ve ilk sette rakibini bir kez kırmış olsa da işin sonunda seti kazanan taraf Çek tenisçi Vondrousova oldu.

Çek oyuncu, ilk sette 2-4 geriden gelerek üst üste dört oyun kazandı ve son 18 sayının 16’sını kazanarak açılış setini 6-4 kazandı. Bu dönüş, Çek raketin maçın geri kalanı için özgüven kazanmasını da sağladı.

İkinci sette ise Vondrousova daha iyi başlayan taraf oldu. Servisi kıran taraf olsa da Dünya 42 numarası setin ilerleyen oyunlarında servisini iki kez kırdırdı ve Jabeur avantajı elde etti.

Ancak Tunuslu raket finalde gözle görülür bir şekilde gergindi ve en iyi oyununu bir türlü bulamadı. Sonuç olarak ise Vondrosuova rakibinin servisini bir kez daha kırarak maçı 6-4 ve 6-4’lük iki setle kazandı ve 2023 Wimbledon ilk Grand Slam unvanını elde etti. Aynı zamanda seribaşı olmayan ilk şampiyon olarak da tarihe geçti.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.