Anasayfa / ATP / Holger Rune’den Doping Açıklaması
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri
Wimbledon Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

Holger Rune’den Doping Açıklaması

Holger Rune’nin açıklamalarına göre doping testleri teniste çok ciddi bir konu olmasına rağmen mevcut sistemde çok ciddi sorunlar bulunuyor.

Dünyada tüm spor branşlarının bütünlüğünü korumak için sporcuların yasaklı maddeler açısından test edilmeleri gerekiyor. Bu kısım açık bir şekilde ifade edilir ve hiçbir sporcu bu durumdan şikayet etmez. Ancak sistem kendine ait ciddi sorunlara sahip olabiliyor. Holger Rune, ATP Turu’ndaki meslektaşının geçici olarak men edilmesiyle ilgili olarak düşüncelerini paylaştı              .

Jenson Brooksby, bu yıl sakatlıklarla mücadele ederek ve daha önce ameliyat geçirerek tenisten uzak kaldı. Amerikalı genç oyuncu parlak bir geleceğe sahipken, doping testlerine katılmadığı için geçici olarak men cezası yedi.

Uygulanan 12 aylık men cezası, Amerikalı’nın 12 ay içinde üç doping testine katılmadığı için otomatik olarak uygulanmasına neden oldu. Brooksby, suçsuz olduğunu iddia eden bir açıklama yayınladı ve bağımsız bir mahkemede arabuluculuk talep etti.

Bunun üzerine Rune, sosyal medya hesabından tüm sürecin ne kadar sinir bozucu olabileceğini anlattı. Zira kendisi de geçmişte bu tip sorunlar yaşamıştı. Rune’ye göre, WADA (Dünya Dopingle Mücadele Ajansı) yetkilileri bu durumla ilgili olarak çok katı bir şekilde davranıyor.

Rune, “Bir kez evimde kapı zilinin çaldığını duydum. Onlar umursamıyor. Yılın her günü boyunca bir saat kapının başında beklemek zorundasınız. Bu zaman dilimlerini güncelleme konusunda sürekli stresliyim çünkü çok fazla seyahat ediyoruz. Süreç hakkında Brooksby’nin de benzer bir şey yaşamış olması ve bunun ona üçüncü bir uyarı getirmiş olması oldukça olasıdır.” Dedi. Amerikalı tenisçi yetkililerin kendisini beklediği yere gittiğini söyledi, ancak görünüşe göre onlar asla gelmedi ve bu da bir uyarıya yol açtı. Eğer Brooksby, olayların gerçekten böyle geliştiğini kanıtlayabilirse, herhangi bir men cezasından kaçınma şansı elde edecek.

Amerikalı, durumla ilgili olarak “İddia edilen testlerden biri, Hollanda’daki St. Hertogenbosch’da, 2022 yılında ATP 250 turnuvasının başlamasından 2 gün önce, 4 Haziran 2022 tarihinde gerçekleşti. O test sırasında ben belirttiğim gibi, resmi turnuva otelinde, otel odamda ve orada olmam gereken süredeydim.” Dedi.

WTA çiftlerde dünya 9 numarası olan Ellen Perez, Danimarkalı Rune’in iddialarını destekledi. Zira kendisi de benzer bir deneyimi yaşadığını söyledi. Avustralyalı tenisçi, ayrıca testlerin oldukça zorlu olabileceğini ve tenisçilerin kolayca sorun yaşayabileceğini de itiraf etti.

Perez, “Bu sadece testlere katılmama durumuyla ilgili bir konu değil. Ben turnuvada olduğumu belirtmediğim için bir uyarı aldım. Bu kadar aptalca bir şeyi anlamayanlar için, turnuvada olduğunuzda kapınıza gelip test yapamazlar. Onlara test yapmaları için izin verdim ve başıma bela açtım.” Dedi.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.