Anasayfa / Tenis / Elena Rybakina İlk 3’ün Dışında mı Kalacak?

Elena Rybakina İlk 3’ün Dışında mı Kalacak?

Birçok tenis sever WTA’nın Büyük Üçlüsü’nün oluşmaya başladığından bahsederken, konuşulanın aksine durumlar yaşanıyor. Elena Rybakina son dönemlerdeki performansı ile birlikte En İyi 3’ten çıkmak üzere gibi görünüyor.

Son iki sezon boyunca, WTA Turu’nda üç kadın tenisçi baskın karakterler oldular. Üç kadın, son Wimbledon turnuvası haricindeki tüm Grand Slam organizasyonlarını kazanmayı bildi. Iga Swiatek 2022 ve 2023 Roland Garros’ta şampiyonluğa yürürken aynı zamanda 2022 ABD Açık’ı da kazandı. Elena Rybakina ise 2022 Wimbledon’ı kazandı. Aryna Sabalenka da, 2023 Avustralya Açık’ı kazanma başarısı göstedi.

Üç ismin elde ettiği bu başarılar, WTA Sıralaması’na da net bir biçimde yansıdı ve bir süre boyunca bu üç yıldız, en üst sıralarda yer aldı. 22 yaşındaki Polonyalı Iga Swiatek hala liderliğini korurken, 25 yaşındaki Belaruslu ona yetişiyor, ancak bu ikiliyi geride bırakan bir oyuncu var, o da Elena Rybakina.

24 yaşındaki Kazak tenisçi ile ikinci sırada yer alan Aryna Sabalenka ile arasında 3000 puanlık bir fark var. Üstelik bu fark o kadar önemli ki, Rybakina en güncel WTA Sıralaması’nda pazartesi günü itibariyle dördüncü sıraya düşecek. Zira 2023 Citi Open yarı finallerine çıkan Jessica Pegula, Kazan tenisçiyi geride bırakmayı başarmış olacak.

Rybakina’nın şu anda 5 bin 465 puanı varken, Amerikalı Pegula’nın pazartesi günü en az 5 bin 480 puanı olacak. Ancak Pegula’nın kariyerinin en yüksek noktasına dönüşü kısa ömürlü olabilir. Çünkü 2022 Wimbledon şampiyonu dördüncü sıraya düşecek olsa da, sezonun geri kalanında savunması gereken pek fazla puanı yok ve bu nedenle tekrardan ilk 3’e geri dönebilir.

5465 puanının 4891’ini 2023 yılında toplayan Rybakina, 2023 WTA Yarışı’nda hala Sabalenka ve Swiatek’in ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Rybakina’nın düşüşü aynı zamanda son zamanlardaki sağlık mücadelelerinin de etkisi ile birlikte keskinleşti. Ancak başarılı tenisçinin sezonun geri kalanında savunması gereken çok az puanı olduğundan, Kazak oyuncu aslında hala dünya birinciliği için mücadele ediyor. Şu anda Swiatek ile aralarında 4000’den fazla puan farkı olsa da, savunulacak puan bağlamında Rybakina’nın hala umutları sürüyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.