Anasayfa / ATP / Denis Shapovalov Halle Open’a İyi Başladı

Denis Shapovalov Halle Open’a İyi Başladı

Denis Shapovalov, 2023 Halle Açık turnuvasının ilk turunda Lloyd Harris’i rahat bir oyunla mağlup ederek turnuvaya iyi bir başlangıç yaptı.

Denis Shapovalov için 2023 sezonu başlangıcı pek de beklediği gibi olmadı. Zira 2023 yılında çıktığı ilk 20 maçından sadece dokuz tanesinden galip olarak ayrılabildi. Ayrıca, formsuzluğun yanı sıra bir süredir çeşitli sakatlıklarla da uğraştığı için toprak sezonunda İtalya Açık’tan çekilmek durumunda kalmıştı. Üst üste iki olumsuz durum, Shapovalov için yeni hedeflerin ortaya çıkmasını sağladı.

Shapovalov Roland Garros’a tek bir hedef ile geldi. Başarıdan ziyade, önceliği ağrısız bir turnuva geçirmeye verdi. Bu bağlamda da ilk iki turu geçmeyi başardı. Fakat üçüncü turda elendi ve Paris’teki macerası 3 aşama sürdü. Paris’in ardından odak noktasını çim kort sezonuna çevirdi. Fakat Shapovalov yeşil zemindeki ilk maçı da iyi geçirmedi ve 2023 Stuttgart Açık’ta Marton Fucsovics’e ilk turda yenilerek turnuvaya veda etti.

Stuttgart’ın ardından Halle Open’e de katılan Shapovalov, sezonun büyük bölümünü sakatlıklarla mücadele ederek geçiren Lloyd Harris’e karşı mücadele etti. İki oyuncu daha önce ATP Turu’nda toplam üç kez karşılaşmışlardı.

Her iki oyuncu da ATP’de güçlü servisleriyle tanınıyor ve bu da maçın ana hikayesini oluşturmaya katkı sağladı. Karşılaşmanın ilk seti oldukça zorlu geçti. Her iki tenisçi de servislerini iyi kullandı ve tie-break oyununa gidildi.

Shapovalov, ilk setin tie-break oyununda daha iyi olan taraftı. Servisinde yüzde yüz başarı yakalayarak rakibinin servislerinde dört kez mini servis kırmayı başaran Shapovalov, tie-break’i 7-1 kazanmayı başardı. Setlerde de 1-0 öne geçmiş oldu.

Karşılaşmanın ikinci setinde ilk sete oranla daha fazla servis kırma fırsatı oldu. Ancak, maçın dokuzuncu oyununa kadar her iki tenisçi de servis kırmayı başaramadı. Dokuzuncu oyunda servis kıran Shapovalov, 5-4 öne geçti. Rakibinin servisini maçın en uzun oyunlarından birinde kıran Shapovalov maçı 7-6(1) ve 6-4 kazanarak turnuvanın ikinci turuna yükseldi.

Shapovalov’un bir sonraki turdaki rakibi Dominic Thiem ya da dokuz numaralı seri başı Alexander Zverev olacak. Zverev, sekiz numaralı seri başı Felix Auger-Aliassime’nin çekilmesinin ardından Felix’in yerini aldı.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.