Anasayfa / Tenis / Budapeşte’de Toth’a Büyük Tepki

Budapeşte’de Toth’a Büyük Tepki

Budapeşte’de düzenlenen bir WTA etkinliğinde büyük bir tartışma yaşandı ve bu tartışma Shuai Zhang’ın tartışma sonrasında panik atak geçirerek maçtan çekilmesine neden oldu.

Çinli oyuncu, son üç yıldır Çin’e dönememesi nedeniyle büyük sorunlar yaşıyor. Başarılı tenisçi, Çin Tenis Federasyonu ile yaşadığı bazı anlaşmazlıklar sonrasında WTA Turu’nda çok zor bir dönemi atlatma çabası içinde. Uzun süredir kortlarda olan ve bu nedenle de deneyimli bir oyuncu olan Zhang, WTA’da saygı duyulan oyunculardan biri;  bu nedenle de topluluk, 2023 Budapeşte Açık’ta yaşanan olayların ardından Çinli raketin etrafında toplandı.

Zhang’ın karşısında Budapeşte’de birçok kişinin ortak görüşü olan, WTA Turu’nda sevilen deneyimli bir oyuncuya karşı tam tersi şekilde saygısız bir şekilde davranan yerli bir oyuncu, Macar Kiara Toth vardı. Yaşanan olaylar sonrasında, Zhang bir panik atak geçirdi ve bu olayın ardından da maçtan çekilme kararı aldı.

Zhang’ın rakibi olan Toth, rakibinin maçtan çekilmesinin ardından hükmen aldığı galibiyeti kutladı. Sergilenen bu davranış sonucunda da saha etrafındaki birçok profesyonel oyuncu, olanlardan oldukça hoşnutsuz bir şekilde tepkilerini dile getirdi. WTA’nın başarılı isimlerinden biri olan Maria Sakkari, Toth’un davranışları sebebiyle men edilmesini istedi. O sırada kortta olan diğer birkaç isim de tüm bu tutum ve davranıştan büyük hayal kırıklığı yaşadığını net bir biçimde dile getirdi.

Toth ise yaşanan olayların ardından büyük ölçüde sessiz kaldı. Fakat sonrasında Macar radyo istasyonu olan Radio Kossuth’ta olayla ilgili kısa bir açıklama yaptı. Söyledikleri ise birçok tenis sever tarafından iyi karşılanmadı, zira temel anlamda rakibi Zhang’ı durumu daha da germekle ve hakemin yanlış kararlar vermesini istemekle suçladı.

Toth, konuyla ilgili olarak “Anlamadım. Neden bu kadar büyük bir gürültü çıkardı ve hakemin kararını iptal etmek istedi, hiçbir fikrim yok. Hakeme neden böyle bir talepte bulunduğunu anlamadım, kendi kendine zorluk çıkardı” ifadelerini kullandı.

Rakibinin çekilmesiyle üst tura çıkan Toth, Kateryna Baindl’ı yenmesi halinde üçüncü tura yükselecek. Ancak tenis topluluğunun çoğu, Baindl’dan bir galibiyet bekliyor. Zira Ukraynalı tenisçi, Macar rakibiyle ikinci tur maçına büyük bir favori olarak çıkıyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.