Anasayfa / ATP / ATP Finalleri’ne Katılan İlk İsim Alcaraz Oldu

ATP Finalleri’ne Katılan İlk İsim Alcaraz Oldu

İspanyol raket Carlos Alcaraz, 2023 Wimbledon şampiyonu oldu. Elde ettiği bu başarı, aynı zamanda ATP Turu’nda bir numaralı oyuncu ve Turin’deki ATP Finalleri’ne katılan ilk oyuncu olmasını da beraberinde getirdi.

Yaklaşık iki hafta önce verdiği röportajda Carlos Alcaraz, kendinden emin bir şekilde konuşarak hedefinin Wimbledon’u kazanmak olduğunu söyledi. Konuşmasında finalde kendine yer ayırmasına rağmen pek çok kişi bunu başarabileceğini düşünmüyordu. Son derece özgüvenli görünen İspanyol oyuncu, maçtan sonra itiraf niteliğinde konuşarak bunu başarabileceğine inanmadığını söyledi. Ancak turnuvanın sonunda yaptığı konuşmanın tamamen gerçekleştiğini gördü ve şampiyonluk yaşamayı başardı.

Yedi kez Wimbledon şampiyonu Novak Djokovic’i müthiş bir seviyede oyun sergileyerek mağlup eden Alcaraz, kariyerindeki ikinci Grand Slam kupasını kazandı. Alcaraz’ın zaferiyle elde ettiği en önemli şey de Wimbledon kupası oldu. Zira zaferin kendisi, sadece kupa kazanmak değil, aynı zamanda pek çok daha fazla anlam taşıyor.

Alcaraz maçtan sonra, galibiyetin ona Roland Garros’taki hayal kırıklığından sonra aslında Novak Djokovic’e karşı beş setlik bir maçta başa çıkabileceğini mesajını verdiğini söyledi. Ayrıca, Alcaraz’ın birkaç hafta daha bir numara olarak kalması da garantilenmiş oldu.

Maç temel olarak bir numara için bir rekabet maçı olarak görülüyordu, çünkü kazananın sıralamalarda zirveye çıkması neredeyse garantilenmişti. Alcaraz maçı kazandı ve şimdilik bir numara olarak kaldı. Ayrıca, Wimbledon zaferinin ardından 2023’te 6.675 puanı elde ederek resmi olarak ATP Finalleri’ne katılmaya da hak kazanmış oldu.

Alcaraz için gerçekten baskın bir yıl oldu ve oynadığı etkinliklerin yarı finallerine kadar yalnızca bir kez mağlubiyet yaşadı. Bu mağlubiyet de Roma’da Fabian Maroszan tarafından kendisine yaşatıldı. Tur galibiyetlerinde (47) ve galibiyet yüzdesinde (92,2%) lider durumda olan İspanyol, müthiş bir 2023 senesi geçirdi.

Ayrıca Alcaraz, bu yıl sadece altı kupayla (Buenos Aires, Barselona, Queen’s Club, Indian Wells, Madrid ve Wimbledon) ATP Turu’ndaki kazanımlar konusunda da lider durumda. 2023 ATP Finalleri, 12 ve 19 Kasım tarihleri arasında İtalya’nın Turin şehrinde düzenlenecek. Alcaraz’ın ATP Finalleri’nde de favori isimlerden biri olarak organizasyona katılması bekleniyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.