Anasayfa / Tenis / Aryna Sabalenka Tekler Kariyerine Odaklandığını Açıkladı

Aryna Sabalenka Tekler Kariyerine Odaklandığını Açıkladı

Aryna Sabalenka, 2023 yılında sadece tekler kariyerine odaklanmaya karar vermesinin altında yatan bazı nedenleri açıkladı.

2023 yılında WTA Turu’ndaki kariyerinin en iyi sezonunu geçiren Belaruslu tenisçi Sabalenka, sıralamada ikinci sıraya yükselmeyi başardı. Uzun süredir bir numarada olan Iga Swiatek’i de en zorlayan adayların başında geliyor. Sabalenka, bu yıl Avustralya Açık’ta kariyerinin ilk Grand Slam tekler şampiyonluğunu kazandı ve Madrid’deki prestijli bir WTA 1000 turnuvasını da kazanmayı bildi.

Sabalenka, sezonun ilk yarısında gerçekleştirdiği önemli kilometre taşlarının kendini motive ettiğini kabul ederken, çiftler oyununa katılımının azalmasının nedenlerini de açıkladı. Oyuncuların her iki tarafı da dengelemeye çalışırken yaşadığı dikkat dağınıklığının ve eforun, bu kararın en önemli sebeplerinden biri olduğunu belirtti..

Aryna Sabalenka bu yıl sadece bir tane çiftler turnuvasına, yani Adelaide’deki açılış haftasına katıldı. Fiziksel olarak, tekler ve çiftleri aynı anda oynamanın yük oluşturabileceğini düşünen 25 yaşındaki oyuncu, bu eforun gereksiz sakatlanmalara yol açabileceğinden dolayı böyle bir karar aldığını da söyledi. Sabalenka, “Gerçekten zor, yine de benim için iyi bir süreç işledi diyebiliriz, ama o dönemde tekler kariyerim bu kadar iyi değildi. Çünkü iyi oynamak istiyorsan çiftlerde de çok enerji harcıyorsun ve bu farklı bir enerjiyi, daha fazla eforu ve daha fazla yoğunluğu getiriyor. Çok enerji harcıyorsun ve gerçekten fiziksel olarak güçlü olmalısın, zihinsel olarak çok güçlü olmalısın ve sadece çiftler veya teklerle meşgul olmamalısın. Çünkü çiftlerde maçı kaybedebilir ve üzülebilirsin, bunun ardından da ertesi gün teklerde maça çıkma ihtimalin olabilir, bu duyguları değiştirmek ve mağlubiyetleri çabuk atlatmak gerekiyor” Dedi.

Sabalenka, hem tekler hem de çiftlerde yetenekli olmanın mümkün olduğunu belirtiyor ve şu anda Coco Gauff ve Jessica Pegula’nın yaptıklarına büyük saygı gösterdiğine dikkat çekiyor. İki başarılı isim ile ilgili de konuşan Sabalenka, “Benim için gerçekten zordu, kendim için karar vermek zorunda kaldım ve birini seçtim. Her ikisinde de en iyisi olmak çok zor. Belki olabilirsiniz ama ben hala çok fazla enerji harcadığımız için daha çabuk sakatlanıyorum gibi hissediyorum. Pegula ve Gauff’a büyük bir saygı duyuyorum, her ikisinde de iyi iş çıkarıyorlar. Ama bence teklerde bir sonraki adıma geçmek için çiftler kariyerindeki yoğunluğu biraz azaltmanız gerekiyor.” Diyerek nedenlerini net bir biçimde sıralamış oldu.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.