Anasayfa / Tenis / 2023 Billie Jean King Cup Finalleri Duyurusu Yapıldı

2023 Billie Jean King Cup Finalleri Duyurusu Yapıldı

2023 Billie Jean King Cup Finalleri bağlamında son kadrolar ve ev sahibi şehirle alakalı duyurular yapıldı.

2023 Billie Jean King Cup Finalleri’nin başlamasına kısa bir süre kala, ITF tarafından konu ile ilgili önemli duyurular yapıldı. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Billie Jean King Cup’ta İsviçre ipi göğüslemiş, Avustralya ise finalist olmuştu. Geçtiğimiz yıl edinilen başarılar sebebiyle, iki ülke doğrudan 2023 Billie Jean King Cup Finalleri’ne giriş hakkı kazandılar. İki ülkenin yanında 12 ülkeden oluşan bir kadro için yer açılırken, bir ülke de özel davetiye ile organizasyona davet edildi.

ITF, 2023 Billie Jean King Cup için özel davetiye hakkını Polonya’dan yana kullanma kararı aldı. Polonya, eleme aşamasında Kazakistan’ı temsil eden kadroya yenilmiş ve elenmişti. Elenmenin ardından özel davetiye ile birlikte organizasyonda yer alacakları açıklandı. WTA 1 numarası Iga Swiatek, sakatlığı sebebi ile ülkesinin finallere gidiş yolundaki elemelerde kortlardan uzak kalmıştı. Polonya’nın tekrardan organizasyona dahil edilmesi ile birlikte Kasım ayında ülkesini Billie Jean King Cup’ta temsil etme şansı yakaladı.

2023 yılında Billie Jean King Cup, 7 ve 12 Kasım tarihleri arasında İspanya’nın Sevilla kentinde gerçekleştirilecek. 2008 yılının ardından ilk defa WTA sporcuları, yıllık takım müsabakası kapsamında İspanya’da bir final etkinliğine çıkacaklar.

Geçtiğimiz yıl final oynayan iki ülke ve Polonya’nın yanı sıra Leylah Fernandez’in unutulmaz performansı ile yükselişe geçen Kanada, Coco Gauff ve Jessica Pegula ikilisi ile Amerika Birleşik Devletleri ve Elena Rybakina önderliğindeki Kazakistan, organizasyonda dikkat çeken isimler olacak. Bunun ynaı sıra İspanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Fransa, Almanya ve Slovenya da finallere katılım göstermeyi başaran ülkeler oldular. Ülkeler, üçer takımlı dört gruba dağıtılacak. Gruptan birinci olarak çıkmayı başaran ülkeler, doğrudan yarı finale yükselecek.

ITF Başkanı David Haggerty de, 2023 Billie Jean King Cup Finalleri’nin Sevilla’da oynanmasından dolayı son derece mutlu olduğunu belirtti. Şehrin, organizasyon için müthiş bir yer olduğunu vurgulayan Haggerty, Tenis Dünya Kupası olarak da bilinen etkinliğin 2023 yılında doruk noktalara ulaşması adına çabaladıklarına dikkat çekti.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.