Anasayfa / ATP / Rafael Nadal Sıralamada İlk 100’ün Dışında

Rafael Nadal Sıralamada İlk 100’ün Dışında

İspanyol tenisçi Rafael Nadal, Roland Garros sonrasında güncellenen dünya sıralamasında ilk 100’ün dışına çıktı ve 20 yıl sonra ilk 100 tenisçi dışında kaldı.

Rafael Nadal, 2023 yılını oldukça şanssız ve kortlardan uzak bir şekilde geçirdi. 37 yaşındaki İspanyol tenisçi, 2001 yılında profesyonel anlamda başladığı tenis kariyerinde ilk 2 yıl ilk 100 için çabaladı. İlk 100 tenisçi arasına girmeyi 2003 yılında başaran Rafael Nadal, tam 20 yıl boyunca bu listenin dışında kalmadı ve önemli bir başarı elde etmiş oldu. Fakat içinde bulunduğumu yıl, Rafa adına oldukça sorunlu geçti. Çeşitli sakatlık sorunları yaşayan ve ameliyatların da etkisiyle uzayan dönüş süreci, hala tamamlanamadı. Rafael Nadal, 2023 yılı organizasyonlarında son olarak Roland Garros’U kaçırdı. Turnuvanın başlamasına kısa bir süre kala basın toplantısı düzenleyen İspanyol tenisçi, sakatlığının etkisiyle 2023 Roland Garros’a katılamayacağını duyurdu. Sezonun geri kalanında da mücadele edip edememesi soru işareti olan Nadal, kaçırdığı turnuvalar sebebiyle sıralamada hızla gerilemeye başladı.

Son ATP sıralama güncellemesinin ardından Rafael Nadal, 445 sıralama puanı ile ilk 100’ün dışına çıktı. Dünya sıralamasında 15. Sıradaki yerini kaybeden Nadal, sıralama puanı itibariyle 136. Sırada kendine yer bulabildi. 136. Sıraya düşen Rafael Nadal, 2003 yılı Mart ayındaki dünya 152 numarası olmasının ardından düştüğü en dip nokta oldu.

Kariyeri boyunca 14 Roland Garros şampiyonluğu yaşayan Rafael Nadal, sakatlık sebebiyle oldukça zorlu bir sene geçiriyor. 2023 yılında sadece dört maça çıkabilen Nadal, dört maçta yalnızca bir galibiyet elde edildi. Norrie karşısında aldığı galibiyet, 2023 yılında İspanyol tenisçinin tek galibiyeti oldu. Mackenzie McDonald karşısında mücadele ederken sakatlanan Nadal, o maçtan bu yana hiçbir müsabakaya çıkamadı, hiçbir organizasyona katılamadı. Ameliyatının ardından iyileşme süreci yaklaşık beş ay olarak tahmin edilen Nadal’ın 2024 yılına kadar ATP Turu’na geri dönüşü beklenmiyor. Dünya sıralamasındaki düşüşünün de etkisi ile birlikte, 2024 sezonundaki turnuvalara katılımının daha da zorlaşması beklenen Nadal, kariyer başarıları itibariyle özel davet ile müsabakalara katılma şansı bulabilir.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.