Anasayfa / Tenis / Aryna Sabalenka Wimbledon’a Katılabilecek mi?

Aryna Sabalenka Wimbledon’a Katılabilecek mi?

Belaruslu tenisçi Aryna Sabalenka, elde ettiği başarıların ardından adından söz ettirirken bir yandan da Wimbledon’a dönüş konusunda ikilem yaşamaya başladı.

Aryna Sabalenka, son olarak Mutua Madrid 2023’te başarı göstermiş ve Iga Swiatek’i finalde yenerek organizasyonu şampiyon olarak tamamlamıştı. Elde ettiği başarı ile WTA 2 numarası olan Belaruslu raket, İtalya Açık’ta ise beklentileri karşılayamadı. Sofia Kenin karşısında mağlubiyet yaşayarak İtalya Açık macerasını erken tamamlayan Aryna Sabalenka, Roland Garros için hazırlanmaya başladı. Fakat yine de Roland Garros öncesindeki en ciddi sınavlardan biri olarak gösterilen İtalya Açık’tan erken elenmesi, başarılı tenisçinin sevenlerini üzdü. Aryna Sabalenka’nın İtalya Açık’tan erken elenmesinin yankıları hala sürerken, Belaruslu tenisçinin Wimbledon’a katılımı ile ilgili de şüpheler arttı.

Bilindiği üzere All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC), Rus ve Belarus uyruklu tenisçilere yasak uygulamaktaydı. Bir süre önce bu yasak kaldırılmasına rağmen, Aryna Sabalenka’nın Wimbledon’a dönüşü noktasında net bir gelişme olmadı. Zira Sabalenka’nın son sosyal medya paylaşımında, henüz vize onayı alamadığını açıklaması soru işaretlerine neden oldu. Sabalenka’nın sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşım, takipçileri tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Avustralya Açık’ın son şampiyonu olarak bilinen Sabalenka, hayranları ile bir canlı yayın gerçekleştirdi. Canlı yayında vize bilgisini veren Sabalenka’nın bu ifadesi, spekülasyonlara yol açtı. Zira WTA 2 numarasının Wimbledon’da yer alamaması, organizasyon için büyük eksi olarak görülüyor. Sabalenka, Wimbledon maceralarında ilk 3 yılda sadece 1 maç kazanabilmiş, 2021 yılında ise yarı finale kadar yürümeyi başarmıştı.

2022 yılında Rus ve Belarus uyruklu sporculara uygulanan kısıtlamalar sebebiyle organizasyona katılım gösteremeyen Sabalenka, 2023 yılındaki etkinlik için bu yasanın iptalinden faydalanma şansı yakalamıştı. Fakat Sabalenka’nın yasaktan kurtulmasının ardından bir yeni engel olarak da karşısına vize sorunu çıktı. Şu ana kadar Sabalenka’nın vize başvurusunun tamamen reddedilip reddedilmediği noktasında belirsizlikler sürerken, gecikmenin nedenleri hakkında da bilgi verilmedi. Uluslararası ilişkilerde yaşanan aksaklıkların, vize onayı noktasında süreci geciktirdiği düşünülüyor. Sabalenka’nın bu aksaklıklardan zarar görmesi ve Wimbledon’dan uzak kalması ise yine ihtimaller dahilinde bulunuyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.