Anasayfa / ATP / Alcaraz Yine Zirvede

Alcaraz Yine Zirvede

Carlos Alcaraz ATP’nin bir numaralı oyuncusu olarak 33. haftasına başlayacak. İspanyol raket en yakın rakibi Novak Djokovic’i 600 puanlık bir fark atarak geride bıraktı ve liderliğini devam ettirdi. Aynı zamanda Jannik Sinner ise yeni bir kariyer rekoru olan ikinci sıraya yükseliyor.

Alcaraz, geçtiğimiz hafta Kanada Açık’ta Amerikalı Tommy Paul’e üç set sonucunda mağlup olarak çeyrek finalde turnuvaya veda etti. Yine de bu turnuvadaki performansının ardından 170 puan kazandı ve toplam puanını 9 bin 395’e çıkardı. Djokovic bu yıl Toronto’da oynamadı, bu nedenle de mevcut olan 8 bin 795 puanına herhangi bir puan ekleyememiş oldu.

Yine de, Djokovic’in Cincinnati’de mücadele ederken sıralama puanları toplaması bekleniyor, bu nedenle de Alcaraz’ın ABD Açık’a kadar bir numaralı sıralamasını koruma garantisi bulunmuyor. Alcaraz’ın bu sırayı koruyabilmesi adına en azından Cincinnati Masters finaline ulaşması gerekecek. Eğer ki Djokovic final öncesinde kaybederse, Alcaraz Ohio’da hangi turda elenirse elensin bir numaradaki yerini koruyacak.

Diğer yandan ise bu hafta Top 6 farklı bir görünüme sahip oldu. Holger Rune, yaşadığı yükseliş ile Top 5’e çıkarken, Jannik Sinner’ın Kanada’daki ilk Masters 1000 zaferi, onu Dünya Sıralaması’nda kariyerinin en yüksek sırası olan altıncı basamağa taşıdı. Casper Ruud ise Toronto’daki organizasyona erken veda etmesinin ardından Top 10’da iki basamak geriledi ve 7. sıraya düştü.

Rune, Sinner ve Ruud arasında sadece 100 puanlık bir fark bulunuyor, bu nedenle de Cincinnati’nin sonunda bu bölgede bolca hareket olması bekleniyor. Toronto’da mağlup olan finalist Alex de Minaur, Top 10’a sıçrama noktasına ulaşmayı başardı. Arka arkaya iki finalde de yer alarak yükseliş yaşayan Avustralyalı oyuncu kariyerinin en yüksek sıralaması olan 12. Basamağa yükseldi.

Kanada’da sürpriz isimlerden biri de İspanyol oyuncu Alejandro Davidovich Fokina oldu. Yarı finallere çıkış yaparak, kariyerinin en yüksek sıralamasına yani 23. Sıraya yükselerek tam 14 basamak birden yükseldi. Dünya Sıralaması’nın ilk 100’ünde dikkate değer diğer oyuncular arasında Mackenzie McDonald da yer aldı. McDonald, 16 sıra yükselerek 42. sıraya sıçradı. Aynı zamanda Japon raket Taro Daniel ise Top 100’e geri döndü.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.