Anasayfa / Amerika Açık / ABD Açık’ta 18 Yıl Sonra Bir İlk Yaşandı
Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri
Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık’ta 18 Yıl Sonra Bir İlk Yaşandı

2023 ABD Açık, ABD’li oyuncular için oldukça başarılı geçti, çünkü birçok ABD’li tenisçi ikinci haftaya katılma hakkı kazandı. Aynı zamanda 18 yıl sonra yepyeni bir istatistik de elde edildi.

Amerikan tenisi tarihsel olarak büyük bir spor dalı olarak biliniyor. Çünkü ülke, genel anlamda tenisin uzun tarihinde birçok büyük oyuncuya sahip oldu. En az bir büyük Amerikalı oyuncuya sahip olmamak, geçmişten günümüze alışık olduğumuz bir durum değil. Amerika Açık’ta elendikten sonra emekli olan John Isner’a saygı duyulsa da, ülkenin yakın zamanlarda böyle bir büyük oyuncusu olmadı. Dolayısıyla bu durum, etkili bir şekilde hissedildi.

Fakat her şeye rağmen umut vaat eden birkaç oyuncu var gibi görünüyor. Taylor Fritz, ATP sıralamasında Top 10’a çıkarak yeni bir dönemi başlatan ve geçen yıl ATP Finalleri’nde oynayan ilk oyuncuydu. Bu beklentiyi pekiştirmek adına Fritz’in önünde bir Grand Slam zaferi ihtiyacı var.

Bu yıl düzenlenen ABD Açık’ta Fritz bunu başarmaya çalışıyor, ancak rekabet içinde kalmak için Djokovic’i yenmesi gerekecek ve bu mevcut şartlar göz önüne alındığında biraz zor gözüküyor.

Frances Tiafoe ise harika bir yılın ardından ABD’li tenisçiler arasında ön plana çıkan bir diğer isim oldu. Tiafoe, gösterdiği gelişim ile 2023 yılında sıralamada Top 10’a girdi. Tiafoe de geçen yıl ABD Açık finaline çok yaklaşmıştı fakat başaramadı. Dolayısıyla Frances de bir diğer önemli isim olarak ön plana çıkıyor.

ABD’li yeteneklerden bir diğeri, birçok kişinin gelecekteki Top 10 oyuncusu olarak gördüğü Ben Shelton oldu. Bu yıl turnuvada rahatça ilerlerken, sınırlarının hangi aşamayı göreceği şimdiden merak edilmeye başlandı.

Tiafoe ve Shelton, çeyrek finallerde birbirleriyle karşı karşıya geliyor, bu ABD’li seyirciler için biraz üzücü ama bu yıl en azından bir tane ABD’li yarı finalist izleyeceklerini de garanti ediyor. Bu yıl, ABD Açık çeyrek finallerinde üç ABD’li oyuncunun olduğu önemli bir organizasyon düzenleniyor. Zira bundan önce 3 ABD’li tenisçinin çeyrek finali gördüğü yıl 2005’ti.

2005 yılında Robbie Ginepri, James Blake ve Andre Agassi, son 3 ABD’li çeyrek finalist olmuştu. Agassi, o yıl son Grand Slam finalini oynadı ve finalde Roger Federer’a kaybetti. 18 yılın ardından ABD tenisinin hem erkeklerde hem de kadınlarda yükselişte olması, seyircileri de organizasyonu takip ederken memnun ediyor.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

Amerika Açık Tenis Turnuvası iddaa tahmin ve analizleri

ABD Açık Finali Ertelenecek mi?

2023 ABD Açık finali, Amerikan spor takvimi üzerindeki en büyük etkinliklerden biri olan NFL oyunlarının açılış turuyla muhtemelen çakışacak.