Anasayfa / Fransa Açık / Roland Garros 2023 Başlıyor

Roland Garros 2023 Başlıyor

Başlamasına kısa bir süre kala Roland Garros havasına girmek adına, turnuvanın tarihçesini incelemek ve tenis tutkunlarının turnuva moduna iyice girmesini istedik.

Teniste her yıl düzenlenen dört Grand Slam turnuvadan biri olan Roland Garros, Mayıs aylarında tenis tutkunlarının takvimlerini maçlara göre planlamasını sağlıyor. Yılın ilk Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık sonrasında düzenlenen turnuvanın orijinal adı ise Fransa Açık olarak bilinir. Sene boyunca düzenlenen dört Grand Slam turnuvası ise sırasıyla Avustralya Açık, Fransa Açık, Amerika Açık ve Wimbledon’dur.

Roland Garros Tarihçesi

Turnuvanın detaylarına inmeden önce “Roland Garros kimdir?” sorusunu merak edenler de elbette ki vardır. Roland Garros, 1. Dünya Savaşı’nda görev yapmış Fransız bir havacı ve savaş pilotudur. Ölümünün ardından 1928 yılında Fransa Açık tenis turnuvasının düzenlendiği stadyum, “Stade Roland Garros” adını almıştır. 1928 yılından bu yana da her turnuva, hayatını kaybeden savaş pilotunun adı ile tanımlanır.

İlk Fransa Açık turnuvası, 1891 yılında düzenlendi. Ulusal çapta düzenlenen organizasyon, o dönemde “Fransa Şampiyonası” adı altında tanıtıldı. Organizasyona ilk 7 yıl boyunca sadece erkek sporcular dahil olabildi. 1897 yılıyla beraber, kadın sporcular da turnuvada katılabildiler. Bunun yanı sıra 1902 yılında karışık çiftler, 1907’de ise kadın çiftlerin karşılaşmaları da, turnuvaya eklendi. Organizasyon, 1925 yılına kadar ulusal düzeyde devam etti. 1925 yılında ise uluslararası katılımcılar ile birlikte daha fazla katılım gerçekleşti. Uluslararası düzeyde gerçekleşmeye başlayan turnuva, 1968 yılında ilk grand slam olarak tanımlandı.

Düzenlenen diğer Grand Slamler gibi 2 hafta boyunca süren organizasyon toprak kortta oynanır. Toprak kortta oynanması, müsabakaların daha uzun sürmesine neden olur. Dolayısıyla Fransa Açık, uzun rallileri ile de tenis tutkunlarının ilgiyle takip ettiği bir organizasyon olmuştur.

Rakamlarla Roland Garros

Roland Garros’un başlamasına kısa bir süre kala, turnuvanın rekorlarına da bakmak gerekir. Erkeklerde turnuvayı teklerde en çok kazanan tenisçi, 14 şampiyonluk ile Rafael Nadal olmuştur. Çiftlerde ise bu rekor, 6 şampiyonluk ile Roy Emerson’a aittir. Kadın tenisçilerde ise 7 şampiyonluk ile Chris Evert, teklerde en çok kazanan isim olmuştur. Martina Navratilova ise yine 7 şampiyonluk ile çiftlerde Fransa Açık Turnuvası’nı en çok kazanan isim olmayı başarmıştır.

2022 yılında düzenlenen son turnuvada Rafael Nadal, finalde Casper Ruud karşısında 3-0’lık galibiyet elde ederek 14’ncü şampiyonluğunu elde etti. Kadınlarda ise Iga Swiatek, Coco Gauff karşısında 2-0’lık sonuçla ikinci defa şampiyon oldu.

Çift erkeklerde Marcelo Arevalo ve Jean Julien Rojer, çift kadınlarda ise Caroline Garcia ve Kristina Mladenovic geçtiğimiz yılın şampiyonları oldular.

Hakkında Tenis Tipster

Bunları da kontrol etmelisin

tenis günün iddaa tahminleri tenistahmin.com

Wawrinka Thiem İddaa Tahmini 30.10.2023

Stan Wawrinka ve Dominic Thiem, 30 Ekim 2023’te ATP Paris’te karşılaşacak. Bets10, toplam oyun sayısı 23,5 alt için 1,82’lik oran belirledi.